quentos

Když už jsme u těch krajových výrazů, což takhle „žbrdlení“? ;{)> To se zase říká u nás. A u vás…?

Mám naději, že TOHLE tedy konečně z němčiny nebude.
Mělo by jít o synonymum právě k oněm šprinclím či šprušlím ;{))>
Doplňuji:
ocko: no vida. Odkud jste, jestli se můžu zeptat?

Nejlepší odpověď
annas

Staročesky je to brlení, br(d)lí – přehrada ve stáji, hřebenovitý plůtek v rybníku , aby ryby nevypluly. PSJC uvádí zábradlí, laťoví; novočesky též bedlení, šprlení – tyčkový plot, další tvary např. brlina, šprla…

JInak slovo upomíná na bradlo, zá-bradlí, bylo by tedy b6(jer)d-dlo, ale jinak málo jasné, proč jednou b6r j, jednou bor před stejnou příponou.

Domnívám se, že „ž“ se dostalo před „br“, analogií se"š-pr" .

Etymologický slovník z r. 2010.

Doplňuji:
Zapomněla jsem uvést, že na Hané se říká šprlení – napadá mě např. u dětské postýlky.

Další odpovědi
briketka10

říkám šprušle, žbrdlení, příčky, zábradlí,
jak mi někdy slovo přijde na jazyk :o))
/Pardubice/ – mamka /Kyjov/ – taťka..

Lucijej

u nás taky – pro zábradlí :o)

Drap

Střední Morava : užívá se ne příliš často, ale užívá.

mojitek

Taky říkáme žbrdlení ale i šprušle

anonym

U nás se takový výraz nepoužívá, ale smyslově bych to viděla jako zábradlí.
Doplňuji:
Musím trošku víc do historie: matka Volyňská Češka, otec Valach. Rodiště Kunín u Nového Jičína, potom Fulnek, Kopřivnice, Palkovice, Kosova Hora u Sedlčan, Řež u Prahy a Turnov.
Jsem povaha akční a neklidná. Nepatřím k lidem, kteří na jednom místě obrostou mechem.
Příbuzenstvo částečně na Moravě, ale také v Aši, Karlových Varech, v Černošicích u Prahy a v Krkonoších (pomíjím inostrance).

quentos

annas: díky; přesně ten význam, který uvádíte v doplnění, má ono východočeské „žbrdlení“ – bude se tedy zřejmě jednat jen o jemnou hláskovou změnu v rámci kraje

annas

Ad Qunetos, já žbrdlení neslyšela, opět rozdíl mezi moravismem a čechismem. Dívala jsem se ještě do jednoho slovníku – původ slova z oblasti Vysokého Mýta.

Teď mě napadlo jedno sloveso, žbryndáte u Vás? 🙂

quentos

zajímavé – u nás se jenom brnydá ;{)>

quentos

*bryndá

briketka10

Annas,
to já bryndám, když jím polívku
a někdy dost jsem malý čuňče :o)

annas

Máš pravdu, každý občas bryndá. I když(ž)bryndání má ještě jiný význam – tlachání. To přece neděláme, že. 🙂

anonym

Jenom ještě technické doplnění – my už si hezky dlouho tykáme. Já si nemyslím, že na internetu má své místo dodržování zdvořilostních praktik z občanského života. Zde by to mělo být spíše o slušnosti, ale to jde i při tom, že si navzájem budeme tykat.

quentos

ok, budu na to pamatovat :{)>