Avatar uživatele
Matthew

Když už jsem včera načal to slovo strožok, mám zde ještě jedno … :))

S mojí mámou, a to oba pocházíme z jižní moravy, jsme se nemohli dohodnout, zda-li slovo „ŠPRUŠLE“ se normálně používá nebo jde taky spíše o moravský výraz.

Šprušle = příčky žebříku.

„To zas bylo bože křiku
když šla bába po žebříku
 – sotva krok, dva ušla
prdla pod ní šprušla !“

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, franku, anonym před 4084 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Šprušle, u nás tvar šprušel (Haná) se používal pro příčky na žebříku. . Dnes zpravidla jen u starší generace…

Pokud vás zajímá původ toho slova. Pochází z němčiny ze Spriesse, Sprieszel, šprincl ze Sprinzel. Často jde o domácí obměny německého názvu.

Jinak v češtině původní slovo = příčel, příčlík = dřevo příčné, v minulosti byl žebřík jednožerďový – slovo žebřík odvozené od žebro – žerď a příčle připomínaly žebra. .
Užívají se obměněné výrazy: východočesky šprusel, šprunclík, hanácky šprušel, lašsky šprušla, moravský šprušeĺ atd.

Etymologický slovník.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Matthew Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

překvapivě jde opět o germanizmus (Sprossen); u nás (Východní Čechy) se spíš používá výraz „šprincle“

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanulka11

u nás za Prahou se používá šprucle
Doplňuji:
myslím, že to bude krajové

Upravil/a: hanulka11

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Na Šumavě je jsem jako kluk na vesnici vždy slýchával slovo špricle. Nic jiného se nepoužívalo pro příčku žebříku nebo pro příčnici zemědělského vozu pro svoz obilí, slámy a sena tzv. žebřiňáku a všeobecně pro kus dřeva ( tenkrát kulatého) vsazeného a vetnutého mezi dva nosníky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Sestřenice z Kadaně tenhle výraz používá taky. Dokonce svého času z Belgie obchodovala s českými výrobci a tehdy pro ni naše firma zajišťovala výrobce, kteří vyráběli šprušle do zábradlí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek