Matthew

Když už jsem včera načal to slovo strožok, mám zde ještě jedno … :))

S mojí mámou, a to oba pocházíme z jižní moravy, jsme se nemohli dohodnout, zda-li slovo „ŠPRUŠLE“ se normálně používá nebo jde taky spíše o moravský výraz.

Šprušle = příčky žebříku.

„To zas bylo bože křiku
když šla bába po žebříku
 – sotva krok, dva ušla
prdla pod ní šprušla !“

Nejlepší odpověď
annas

Šprušle, u nás tvar šprušel (Haná) se používal pro příčky na žebříku. . Dnes zpravidla jen u starší generace…

Pokud vás zajímá původ toho slova. Pochází z němčiny ze Spriesse, Sprieszel, šprincl ze Sprinzel. Často jde o domácí obměny německého názvu.

Jinak v češtině původní slovo = příčel, příčlík = dřevo příčné, v minulosti byl žebřík jednožerďový – slovo žebřík odvozené od žebro – žerď a příčle připomínaly žebra. .
Užívají se obměněné výrazy: východočesky šprusel, šprunclík, hanácky šprušel, lašsky šprušla, moravský šprušeĺ atd.

Etymologický slovník.

Další odpovědi
quentos

překvapivě jde opět o germanizmus (Sprossen); u nás (Východní Čechy) se spíš používá výraz „šprincle“

hanulka11

u nás za Prahou se používá šprucle
Doplňuji:
myslím, že to bude krajové

mosoj

Na Šumavě je jsem jako kluk na vesnici vždy slýchával slovo špricle. Nic jiného se nepoužívalo pro příčku žebříku nebo pro příčnici zemědělského vozu pro svoz obilí, slámy a sena tzv. žebřiňáku a všeobecně pro kus dřeva ( tenkrát kulatého) vsazeného a vetnutého mezi dva nosníky.

anonym

Sestřenice z Kadaně tenhle výraz používá taky. Dokonce svého času z Belgie obchodovala s českými výrobci a tehdy pro ni naše firma zajišťovala výrobce, kteří vyráběli šprušle do zábradlí.