neznaboh

Když udeří blesk do velkého jezera, je známa vzdálenost, která bude pro plavce již bezpečná a která hraniční pro přežití

Když udeří blesk do velkého jezera, je známa vzdálenost, která bude pro plavce již bezpečná a která hraniční pro přežití? Zemřou v místě úderu i ryby, či nikoliv?

Nejlepší odpověď
mosoj

Přesná vzdálenost záleží na mocnosti a síle blesku. Nedá se to vypočítat.
Nebezpečím není samotný proud blesku ( ten přes tělo nepoteče) ale el. napětí které ve vodě vznikne. Tím že je lidské tělo dlouhé, vznikne rozdíl potenciálů a tok proudu tělem přes tyto potenciály. Napětí a tím i proud tekoucí přes tělo bude tím menší, čím slabší bude síla blesku a čím dále bude člověk od místa úderu, kolik těla bude mít pod vodou atd. atd.

Gifos pěkná ptákovina co tady píšeš.

Další odpovědi
Gifos

Blesk do jezera nemůže udeřit. Ze dvou důvodů:
Blesk vždy udeří do nejviššího místa, kolem jezera je vždy nějaký strom nebo něco, navíc blesk udeří vždy do špičaté věci (nebo do velmi tenke), ale nikdy do voodní hladiny.
Voda sama o sobě má velký odpor, ale jak daleko se blesk dostane ( ikdyž to není možné), to fakt nevím