leader

Když si pronajmu byt, může mi tam pronajímatel lézt? Mám právo tam vyměnit zámek?

Myslím tím, že vyměním zámek já a on nebude mít klíče.
Takže pokud tam půjde bez termínu návštěvy, tak je to přestupek?

Nejlepší odpověď
Zbynas

Právo o kontrole bytu by mělo být dáno ve smlouvě, všeobecně však pronajímatel musí dát vědět včas, kdy Vás hodlá navštívit a Vy s tím musíte souhlasit, respektive si s ním musíte dohodnout termín návštěvy.

Zámek vyměnit může, ale musí Vás o tom předem informovat a dodat předem klíče.

Další odpovědi
gecco

  1. Ano – máš právo si vyměnit zámek… Vhodné je jeden z klíčů k novému zámku dát i majiteli bytu viz 3)…
  2. Ano – po předchozí dohodě musíš umožnit majiteli návštěvu ve tvé přítomnosti.
  3. A pokud by se jednalo o situaci vyžadující okamžité řešení (havárie…), může ti tam majitel „vlézt“ i bez upozorňování a souhlasu.

__________
Pokud by ti neohlášenou návštěvou pronajímatele vznikly potíže, máš právo na přiměřenou slevu z nájemného (NOZ, § 2219, odst. 2).
Případně se můžeš domáhat dalších opatření podle NOZ, § 12.
😉

cukrar

leader, nedovedu si představit situaci, že vlastník domu má klíče od mého bytu. Jelikož dělám správce několika domů, mám jen klíče od těch, kteří chtějí, abych ho měl, kdyby si zapomněli klíče někde. Jinak každému nájemníkovi sděluji: Určitě si vymněnte vložku v zámku, tu starou mi dejte.
Požaduji, aby si vyměnili zámek. Žádný předpis nenařizuje, že nájemník musí dát klíč od bytu pronajímateli.

Určitě nesmí pronajímatel vstupovat do bytu bez Vašeho vědomí. nemůže to ani policie, proč by to měl nájemce.

jmhad

cukrar má pravdu, majitel bytu nemůže mít klíč od pronajatého bytu. Pokud chce provést kontrolu svého majetku, musí se předem ohlásit a mít můj souhlas. Ve zcela výjimečných případech může majitel vstoupit za asistence policie,stážníka nebo zástupce obecního úřadu / ne uklízečka/