Shady

Když si hodím OS na externí SSD, pojede mi notebook rychleji?

díky za případnou odpověď

Nejlepší odpověď
Dochy

Osobně silně pochybuji, alespoň pokud obojí nemáte na USB3. Navíc systém na externím disku považuji za rizikový. (Na pokus dobré, ale svá data bych této konfiguraci nesvěřil)

Další odpovědi
anonym

Jak budeš mít external připojený? – přes USB?
USB II je pomalé.
USB III už ´jde´.
A nepotřebuješ ani ext. SSD – stačí ti rychlá flashka.
A ani si nemyslím, že je taková kombinace nějak nebezpečná datům – pokud víš,co děláš, interní disk prostě necháš datový a k datům se vždycky nějak dostaneš, ať už bys bootoval (případně) z USB nebo CD.

led

Hovoríte o princípe bootovania z externého zdroja.
V neznámych priestoroch na pripojenie bežne používam, z bezpečnostých dôvodov, SDkartu, zasunutú priamo v slote NB, s nainštalovaným operačným systémom. Týmto spôsobom obchádzam OS priamo v počítači. Práca systému je rýchlejšia, pretože nie je viazaná na možnosti elektromechanickej časti HDD.
Na druhej strane, otázkou je,
ktorý operačný systém chcete používať externe.
Windows používať z externého zdroja nedoporučujem, vzhľadom na jeho veľmi úzku potrebu viazania sa s konkrétnym hardware.
Linux, v akej koľvek forme, napríklad vo svete obľúbené Ubuntu, je stavaný aj na použitie ako rýchly plnohodnotný externý zdroj.
Doplňuji:
pokračovane v diskusii…

led

Dochy, externý zdroj systému na SDkarte (alebo kľúči) má výhodu bezpečia pred napadnutím, tým že je stále len v čítacom stave, nemožno doň priamo zapisovať.
Predstavte si, že si nahráte obraz Ubuntu, po štarte v počitači sa vás opýta na spôsob práce – ak použijete live -priamo pracovať- otvorí sa do RAM) Po vypnutí automaticky mizne z počítača. Preto je aj rýchlejší, procesy pracujú priamo v RAM, nemusia „cestovať hore dole“

Dochy

Ano, pro cestování a práci převážně na síti není live distribuce špatná. Ale pro můj vlastní počítač na běžnou práci (kdy požaduji mít po ruce všechny běžné nástroje, programy i dvá data) to považuji za nepraktické a nebezpečné (vytrhnete kabel a vše jde do kytek, vč. rozpracovaného dokumentu).
Můj názor: Obecně NE, pro některé spec. případy ANO. Otázka byla spíš obecná…

anonym

Aniž bych chtěl jakkoli protestovat nebo nesouhlasit – jen pro zajímavost.
´Testoval´ jsem variantu bootování z USB na flashce s 3.0 (tato http://www.pre­tec.cz/?t=3&v=2­48 ) a na notesech s USB 2.0 i 3.0. Ve všech případech nešlo o Live, ale instalaci OS (Lubuntu a WinXP), včetně dalších programů (Office…). Ve všech případech byl interní disk použit jako datový a pro swap a tmp.
Na USB 2.0 chodil notes cca stejně rychle, jako při bootu z interního PATA disku.
Na USB 3.0 byl notes při bootu z USB rychlejší, než při bootu z interního SATA, zhruba o cca 20 % (zkoušel jsem jiné věci, rychlost jsem neměřil).
😉

led

súhlasím „Aniž bych chtěl jakkoli …“
i ja používam tzv"externý počítač" pripojený na hardwarový počítač