Photoguy

Když si chci koupit zrcadlovku, co všechno se musí přikoupit?

objektiv je jasný, ale bude mi stačit 18–55mm (nemám žádné obrovské požadavky jen nepotřebuji macro objektiv a ani nechci objektiv s pevným ohniske) ale moc se zase nevyznám ve světelnodti

dále pamětovka, tu si zvládnu vybrat, ale co fitr? polarizační nebo normální?
je potřeba brašna? Nestačí popruh který je součástí?

Poradtě mi prosím, klidně napište jak to máte Vy :)

Nejlepší odpověď
mosoj

Podle toho co píšeš, se zatím spokoj s koupenou zrcadlovkou, tak jak ti bude dodána. To jest zpravidla se setovým objektivem. Jestli ti bude seťák stačit nebo ne, poznáš časem. Totéž s polarizačním filtrem, ale myslím, že ti dlouho nebude chybět.
Co to je normální filtrˇ?

Brašnu je vhodné časem dokoupit. Nemusí to být ihned. Je třeba se rozhodnout jestli v ní budeš tahat jenom foťák nebo ještě nějaký druhý objektiv.

Další odpovědi
Agneta

Nechceš objektiv s pevným ohniskem? Tak toho názoru můžeš být jen jako začátečník. Plovoucí čočky nejsou nikdy tak ostré, jako pevné. U tvé levné digikamery(s 10 až 15 MP) je to ale jedno(tam je všechno jedno). U takového Hasselblada s 50 až 70 mil. pixlů je to pak jiné.
Sky Light filtr je někdy dobrý, taky když poprchává, jako ochrana.
Polarizační je potřeba jen málo, ale patří do výbavy.
Brašnu doporučuji(se 4 objektivy). Stativ též(prřo noční foto).
++++
Zkušenosti už nějaké máš? – s kompaktem? Jestli ne, tak to ber v úvahu :DDD

Lamalam

Zpočátku není nutné přikupovat nic. Až se časem fotograficky vyprofiluješ, tak sám zjistíš, co vše budeš potřebovat. Pro každý typ fotografie je zapotřebí jiná výbava, já např. bez stativu nedám ani ránu a někdo jiný ho v životě nepotřeboval. Někdo potřebuje výkonný externí blesk, já jsem v životě s bleskem nefotila.

Emefej

Ze začátku nedokupuj nic. Nauč se nejprve dokonale ovládat svůj fotoaparát, až poznáš jeho limity, tak zjistíš sám, co vše je potřeba dokoupit. Setové objektivy svou kvalitou odpovídají ceně (obvykle mají horší mechanické provedení, slabší světelnost, mohou mít výraznější optické vady), ale to v žádném případě neznamená, že s nimi neuděláš kvalitní snímek. Pokud nebudeš dělat výstavní velkoformátové snímky, tak se může stát, že ti setový objektiv bude dobře sloužit a kvalitnější a dražší optiku nebudeš dlouho potřebovat.

Hlavně si nenech radit od lidí, kteří tu píší cosi o Sky Light filtru. Ten je růžový a používal se v analogové fotografii pro odstranění modrého nádechu při focení portrétů při jasné obloze. V digitální fotografii nemá absolutně žádný význam (ani jako ochrana před deštěm, to už je lepší UV filtr).

anonym

  1. uvědom si (popřemýšlej), co chceš fotit a v jakých podmínkách
  2. něco si o focení přečti (ať víš, jak co fotit) např. http://www.di­gineff.cz/sek­ce/fotografuje­me , nastuduj si základy expozice (třeba závislost hloubky ostrosti na cloně, závislost použitého času na ohniskové délce, co umí polarizační filtr, co umí UV, SKY…)
  3. asi nějaký foťák máš, takže zkoušej (zjistíš, co ti na něm ´chybí´)
  4. vyber si a kup zrcadlovku a setový objektiv (nebo dva)
    • už bys měl vědět, jaká skla chceš – např. 50 mm vidí cca tak, jako člověk, kratší objektivy jsou širokoúhlé (panoramata, velké objekty zblízka), delší pak ´tele´ , cca 100 mm je portrétní objektiv… – všechny délky uvádím v přepočtu na 35mm (fyzicky se ohniskové délky objektivu řídí velikostí snímače)
  5. pak přemýšlen na dokupováním…

😉
Dokupovat budeš (skoro jistě):

  • baterku/y
  • stativ (nebo dva, mám tripod i monopod)
  • blesk (čím vyšší směrné číslo, tím lépe) s rozptylkou
  • objektiv/y, filtr/y
  • brašnu/y

Doplňuji:
Jen ještě doporučení:

  • paměťovku si kup co nejrychlejší (třeba i kvůli sekvenčnímu snímání) a co největší (co kdybys fotil do raw či tiff?)
  • další objektivy (mimo set) si kupuj, až zjistíš, co je to vinětace a chromatická aberace
  • počet pixelů není tak podstatný, jak se mnozí domnívají (na A4 bez výřezu stačí 3Mpix), ale důležitá může být fyzická velikost snímače
  • než si foťák koupíš, vem si jej ´do ruky´

___
A nebo si kup jakékoli zrcadlo – a připadej si jako profík…
😉

Fyzik

Polarizační filtr vždy zhruba 50% světla ubere, tudíž je hloupost ho mít nasazený pořád, navíc dělá alotria se světlem, tudíž ho používat jen tehdy, kdy je opravdu potřeba. Normální UV filtr je výhodou, ale dá se oželet, když používáš krytku.

Setové objektivy jsou naprd, ale jak říká mosoj, na začátek to stačí, až se rozkoukáš, budeš aspoň dobře vědět, jaký objektiv si dále vybrat.

Brašna je potřeba, pokud máš víc jak jeden objektiv, tělo, baterii nebo cokoli. Foťák, tak jak je, můžeš dobře nosit jen kolem krku.

Nižší světelnost znamená více světla, tudíž možnost kratších časů pro stejné expoziční časy, vyšší cenu, vyšší hloubku ostrosti (rozostření pozadí) a tudíž menší oblast, kde jsou objekty zaostřené a tím pádem vyšší nároky na precizní ostření.

Eva Studená

Mnoho zajímavých článků/návodů najdeš na https://www.pho­toneurope.cz/cs/ak­tuality

Karel25

Já jsem nedávno taky kupoval polarizační filtr a hodně mi pomohl tento článek: http://www.4stu­dio.cz/jak-vybrat-a-pouzivat-polarizacni-filtr takže na něj klidně mrkněte a nechte se inspirovat :)