bolak

Když se s někým domluvím přes inzerát a on si to pak nevyzvedne, jak to bude s poštovným? Myslí zákon i na tohle?

Když se s někým domluvím přes inzerát, že ode mě koupí nějakej starej spotřebič kterej už se mi nehodí, on bude chtít abych to poslal na dobírku a pak si to nevyzvedne a mně se to vrátí zpátky, je to nějak zákonem ošetřený? Mám právo z něj vymáhat 3 stovky poštovného které jsem musel platit předem?
Doplňuji:
cukrar: A jak jsem se tu jednou ptal na nezaplacenej dluh, a někdo mi tu odpovídal že se k němu každý den připočítává automaticky úrok z prodlevy či co, tak vztahuje se to i na tohle? Když mi někdo nezaplatí za věc kterou jsem mu prodal/poslal třeba stovku, můžu ho třeba za 50 let žalovat s tím že to chci i s úrokama za 50 let nazpět, takže tisíc miliard korun nebo kolik? Prostě teď ho nechat v klídku a udělat si z něj takovej vlastní penzijní fond, až půjdu do důchodu..

Nejlepší odpověď
Banán88

… to by jste museli sepsat smlouvu kde by byly zahrnuty i tyto konkretni body..

… a vymahat z nekoho tri stovky? Chapu, ze pro nekoho muze byt takova castka otazkou preziti, ovsem uz samotne vymahani pravni cestou by bylo podstatne drazsi.. spolehejte tudiz na ustni dohodu a pak doufejte :)

Další odpovědi
cukrar

bolak,
ano, myslí na to zákon.
Někdo Vám způsobí škodu. Dokážete ustát svědecké argumenty proti osobě, která Vám způsobila škodu? Pokud ano, tak ho vyzvěte k uhrazení škody, doložte jí, pokud se k tomu nemá, pak jedině soud.

Doplňuji:
bolák, po doplnění,
asi jste zapomněl na promlčení.
Úroky jsou dle zákona, ale nejdříve musí být dluh uznán.

Pepa25

Reaguji na doplnění: žalovat je potřeba nejpozději do promlčení, do 3 let. Navíc maximální úrok z prodlení je v současné době cca 8% ročně.

anonym

Vždy chci po neznámém polovinu předem, polovinu potom – poštovné tím vždy zatáhnu…

armando

Trvej při prodeji vždy na osobním předání a nebo platbě předem.
Myslím, že v oblasti inzertních serverů je už dostatek podvodů, které člověk musí překonat, právě tím, že ze svého neustoupí a vysloví si jasná pravidla.
Kdo zaplatí předem nebo při předání má evidentní zájem a hlavně již si nemá co rozmyslet, to dělal celou dobu než se vám ozval na inzerát.
Kdo to chce na dobírku, evidentně si nechává kličku k odstoupení v domnění, že nikdo se kvůli 150Kč za poštovné nepožene na policii, k soudu by to stejně nešlo, tak max. k přestupkové komisi.

bolak

Banán88: no, nejde o prachy, ale o princip…no tak dobře o princip a o prachy :) každopádně mě sere, když někdo něco chce, já se s tím táhnu na poštu že mu to prodám, s tím že za to ještě utržím nějakou kačku, a nakonec nejenom že neuvidím ty peníze na kterých jsme se dohodli ale ještě musím dát já peníze ze svého, a tomu je potřeba udělat přítrrrrrrž!!! ROZMAČKAT TOHO PARCHANTA JAKO ŽÍŽALU (nerozmačkanou)!!

..ano, tak dobře, uznávám, jde hlavně o POMSTU!!

jpau

Koelgyně řeší spor o částku 6,500 Kč, celkem jí řešení stálo do této chvíle 8,000 Kč a to ještě není konec. Pokud tomuto říkáš princip tak fajn. Já to vidím tak, že zredukovat množství evidentně vyhozených peněz je taky princip 🙂.

bolak

A není to tak že když vyhraju spor, tak on bude platit náklady? Přece když bude vinen, tak kdyby to zaplatil před tím, žádnej soud by nebyl a já bych si nemusel kupovat právníka.

ivzez

Mělo by to tak být, ale nedá se na to spoléhat. Soudní výdaje a právní zastoupení je potřeba žalovat spolu se žalovanou částkou. Předem není jisté, jak soud rozhodne.