Irisa

Když se řekne, že je roztok xprocentní, znamená to zlomek hmotnostní nebo objemový?

nějak nedokážu najít chybu ve svém výpočtu…

Nejlepší odpověď
Ronnie3697

Určitě to tam není napsané? X procent obj. (hm.)? Mělo by to tam být napsané.

Další odpovědi
Kepler

Výrobci alkoholických nápojů používají objemová %, protože výsledné číslo vyšší. V chemii se snad vždy používají % hmotnostní. Takže 20% roztok alkoholu je 200 g (nikoliv ml) alkoholu v 1 l ROZTOKU (nikoliv vody).

Sorry, opravuji: …v 1 kg roztoku.

orwell

Mrkni sem
http://physic­s.ujep.cz/~he­ller/Priprava_roz­toku.pdf

mosoj

Musí to být dané !!

Lamalam

V technické i obchodní praxi se používají hmotnostní i objemová procenta, vždy se to u hodnoty koncentrace slovně uvádí. V laboratorní praxi se obvykle koncentrace vyjadřuje v molech.

arachis

Nejsem si jistá, ale jde li o roztok, tak snad objem. Jednoh je tam 1%,druhého 99% ale stále je to v poměru k např. litru.