Georgo2010

Když se řekne přirovnání „Jiříkovo vidění“, co to znamená?

Nejlepší odpověď
tom004

Jiříkovo vidění je středověká prozaická povídka o putování uherského šlechtice Jiříka záhrobím, která byla sepsána podle latinské skladby Visio Georgii ze 14. století. Český text vznikl asi před rokem 1450. Kající se šlechtic putuje nejprve do irského poutního místa Očistec svatého Patrika a odtamtud do říše mrtvých. Spatřuje muka pekla i očistce, nakonec se dostane do nebe.[1] Až do 19. století byla zpracování této látky oblíbenou lidovou četbou; o oblibě této povídky svědčí to, že se dostala do lidového rčení být (bejt) jako v Jiříkově vidění – být (krajně) nadšený, užaslý (podobné je být jako u vytržení, být u vidění).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ji%C5%99%­C3%ADkovo_vid%C4%9B­n%C3%AD

Další odpovědi
hanulka11

Jiřík viděl věci které nejsou normálně k vidění …takže třeba žasnout nad něčím

zoro mstitel

Z psychiatrického hlediska to je dle mého názorů stav zrakové halucinace.Kdy jsem v ženách viděl krásné bytosti,které měli kolem sebe auru,jako by byly andělé.Asi to bylo ve stavu zamilovanosti a pocitu spasitelství, kdy chemie v lidském těle vyvola tyto stavy.Po uvědomění si toho a vyspání se vrátí vědomí do stavu,každodenních starostí i bez psychofarmak,ale záleží na každém jedinci
jak se s tim vypořádá.Lidské tělo je chemická továrná na sny.