samicek333

Když se podíváte do zrcadla za sebe, bude vzdálenost k určitému dvojnásobná, než když se koukáte přímo?

Tedy myslím to tak, že když si sundám brýle na dálku a kouknu se přes místnost, vidím ji trochu rozostřeně, pak když se otočím a kouknu přes zrcadlo za sebe, vidím to více rozmazaně. Je tedy možná, aby se ta vzdálenost nějak opticky zvětšila?

Pro rýpaly: zrcadlo bylo čisté
Doplňuji:
Drap: no vím, že když jsem byla u očního na kontrole, koukala jsem to zrcadla. ta místnost byla právě malá, mně to nepřišlo ani jako tři metry na šířku, tak tam zrcadlo, do kterého, když jste se od zdi podívali, byly za vámi písmenka atd… Možná je to nějaký optický klam nebo tak něco…

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Zjednodušeně řečeno, je vzdálenost objektu pozorovaného v zrcadle součtem vzdálenosti předmětu od zrcadla a zrcadla od oka.
U optometristy v malé místnosti máš pozorovanou tabuli znaků a písmen nad nebo za sebou a koukáš do zrcadla na protější stěně. Tím je umožněno zkoumání vlastností a schopností oka pro vidění „na dálku“ i ve stísněných prostorách vyšetřovny (levnější nájem). Nejedná se tedy obecně o dvojnásobek vzdálenosti, ani o optický klam. Jen pouhá fyzika.

Další odpovědi
Drap

Vzdálenost je stejná. Větší rozostřenost může teoreticky způsobovat účinnost zrcadla. Žádné zrcadlo nemá stoprocentní účinnost.