Kdyz se o nekom rekne , ze je bezelstny . Co to znamena ? A je nekake slovo lstny ? Jako bez toho beze .. 🙂 -iv-

Nejlepší odpověď
annas

Musím doplnit, že slovo lestný i lstný, na něž se -iv- ptá, existovalo ve staročeštině – příd. jméno – lstný = lstivý, podvodný, podvodnický.

Další odpovědi
chudst

Co to znamena? Ze je prirozeny, prosty, otevreny, apod. – proste nekuje zadne pikle.

Slovicko „lstny“ mi zni spis jak ze starych dob (viz „ctny“), dneska bych rekl „lstivy“.

anonym

Bezelstně-to je bez nějakých vedlejších úmyslů,takže opak je-úmyslně.(Je to jako v té písni od Nekudy-kdy vynechal „ne“?)

anonym

Místo sáhodlouhých výkladů tu přece máme názornou ilustraci v osobě naší -iv-.
Základ je lest, od toho lstivý a opak bezelstný (je to zaběhlý tvar a také kratší a snáze vyslovitelný než krkolomné „bezelstivý“).
Doplňuji:
Ještě polopatické vysvětlení pro tazatelku:
Bez postraních úmyslů, přímočarý, otevřený až naivní, nemoderně poctivý, důvěřivý, třeskutě upřímný až k údivu otrlejšího okolí, vzbuzující sympatie malinko smíšené s útrpným povzdechem – „holka, nemáš to asi v životě lehký“.

fcoop

Dalo to trochu fušku pochopit dotaz.Tu druhou část.Tedy – mě.
Bezelstný = naivní.

Drap

Nemůžeme od něho očekávát žádné lstivé počínání.