Avatar uživatele
anonym

Když se narodí dítě ..

Kdo má právo na volbu jména? Matka a nebo otec, či oba dva? Kdo o tom rozhoduje nejvíc, když se dva nemohou dohodnout a už spolu nejsou?

Dále by mě zajímalo, po kom dítě bude mít přijmení. Po otci či po matce? Kdo má hlavní slovo a proč a kdyby byly neshody, jak se to řeší? Děkuji předem..
Doplňuji:
da ny:

Když jsem otec dítěte a mám na to platit, tak by bylo dobré, aby to přijmení mělo po mě. Když už si vybírá všelijaký jména beze mne, tak zase aby to bylo spravedlivý, tak by to přijmení mohlo mít moje.

Stejně si myslím, že o tom rozhoduje asi nejvíc soud, ale možná se mýlím.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, bolak, marci1, Mandice23L před 3447 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
carpediem

Rozhodne matka dítěte, pokud s tím otec nesouhlasí, může podat k soudu žalobu a žádat úpravu, třeba i změnu jména.

Pokud mají ti dva expartneři spolu ještě další děti, dostane miminko příjmení stejné jako mají jeho vlastní sourozenci. Jinak zase rozhodne matka, otec se opět může bránit soudní cestou.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
da ny

Rozhodne matka samoživitelka! Jen ona má to právo.
Příjmení ponese dítě její.
Pokud bude souhlasit u zápisu do matriky (společně s otcem, který dobrovolně uzná otcovství), může nést jeho příjmení.
Volba je pouze v rukou neprovdané matky.
Neshody u nemanželského páru nikdo řešit nebude!
Příjmení lze později změnit, pokud se tak rodiče společně dohodnou nebo se tak rozhodne dospělé dítě (18) samo (pokud je otec v RL uveden).
Doplňuji:
Předpokládám, že jde o 1. dítě bývalého páru.

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ivzez

Když se narodí dítě neprovdané osamělé ženě,
získává příjmení po matce, i křestní jméno volí matka.

Proč už otec není s nastávající matkou?
Proč otec stále pronásleduje matku?
Za co se otec chce pomstít svému dítěti?

Uvědomuje si otec, že to věčné pronásledování matky
(toto je už několikátý dotaz) můžee mít dopad na dítě?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Pokud se matka s otcem nedohodnou na jménu nebo příjmení dítěte, rozhodne soud. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
da ny

Soud by nepřipustil, aby matka – samoživitelka, v případě jejího nesouhlasu měla jiné příjmení něž její dítě, které bude mít v péči.
Pokud bude této péče v budoucnu zbavena/vzdá se jí ve prospěch otce, jistě pak on může požádat soud o změnu (otec s dítětem „opět“ ponesou společné příjmení). :)

před 3448 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek