VanEgg

Když se k nám přitoulá kočka a necháme si jí, bere se to jako krádež.

Několikrát se k nám zatoulala kočka. My jsme jí dali najíst a ona postupem času přicházela častěji až nakonec u nás zůstala. Kdyby majitel kočky přišel na to že je u nás byla by to krádež ?

Nejlepší odpověď
anonym

Kočky, u kterých se cena pohybuje 50tis. kč a výše se běžně venku nepohybují volně.
Běžné kočky „domácí“ nebývají nijak označené a původní majitel by asi jen těžko dokazoval vlastnictví, nehledě na to, že je u nás trestný čin opuštění zvířete. Pokud
k vám kočka sama přišla, jako krádež to nelze kvalifikovat, k tomu abyste kočku získali jste nepřekonávali žádné překážky (cizí plot nebo uzavřené dveře ap.). Pokud by se bývalý majitel objevil, měli byste se dohodnout, konečné „slovo“ mívá sama kočka, která pokud není zavřena trvale v bytě, si zpravidla sama vybere kde chce žít. Kdyby bývalý majitel trval na navrácení kočky, měl by vám přispět na případné veterinární ošetření a krmení za dobu, kterou kočka strávila ve vaší péči.

Další odpovědi
odpomass

Krádež by to v tomto případě nebyla. Nicméně neměli byste právo jí někde zavírat (například v bytě). Tak jak přišla, měla by mít šanci i odejít. Pokud by přišel majitel a nějak vám dokázal, že je kočka jeho (fotografie apod.) rozhodně byste mu jí měli vrátit. Jak jsem ale psala, za krádež se to považovat nedá (nevzali jste jí úmyslně).

Jinak ze zákona již zvířata nejsou brány jako věci, to jen pro opravu LejdyTerr.

anonym

Některé kočky jsou prostě tulačky. Sousedovic kočka si taky jednou navykla chodit k nám a my ji brali jako napůl naši. Dokonce u maminky na seníku vrhla dvakrát koťata a my je potom museli pochytat a odnést sousedce. V tom druhém případě už byla větší a byl to dost velký problém.
Nelámej si hlavu s tím, že se cizí kočka u Vás drží. Má se nejspíš u Vás dobře.
Za krádež by se něco takového dalo považovat, kdybys tu kočku sebral u sousedů a doma ji zavřel, aby nemohla nikam odejít. Pokud má svobodu pohybu, tak se to za krádež určitě považovat nedá.
K nám se kdysi takhle přitoulala želvička. Jednoho dne se objevila na zahradě. Tak jsme se o ni starali skoro tři měsíce, než přišla dceřina kamarádka a zjistilo se, že je to její uprchlík. Obešli jsme všechny sousedy v okolí, ale tahle želvička to vzala z větší vzdálenosti a tam už nás pátrat nenapadlo.

LejdyTerr

Krádež to podle mě není, ale kdyby přišel majitel, museli byste jí vrátit, přeci jen je to ze zákona věc.

tomy smyk

o se nam taky stalo kocky se rady toulaji a obcas se zatoula na neajou zahradu, tam ji lide daji napiut najist pac je jich lito, kocka si zapamatuje a takhle chodi treba i k 3 domum zaroven. Myslim si ze kdyz neprelezete plot nebo neakou prekazku (jak to napsal kolega) tak to kradez není.