setapouch

Když se ceny surovin zvedly o dvě až osm procent, proč je finální výrobek dražší o dvacet procent?

Reportáž z dnešních Událostí: kvůli zdražování na vstupu se zdražuje čokoládový dort. Ceny surovin v průměru stouply o dvě porcenta, ale čokoláda dokonce o osm. „Proto jsme museli zdražit z 49 na 59 korun“ (necituji, ale čísla jsem si poznamenal). Předpokládám, že kdyby došlo k výraznému zdražení nějaké hlavní suroviny dortu, že by to bylo zmíněno také, ne pouze ta čokoláda.

Doplňuji:
mosoj: vše potřebné jsem uvedl, jde pouze o vstupy. Jen mi přijde komické omlouvat takové zdražení zdražením vstupů.
Ad průměrná mzda: nemám a asi bych z ní nedokázal důstojně vyžít.

Nejlepší odpověď
mosoj

Nedá se na to odpovědět. Žádné informace. Vliv DPH, vliv inflace, potřebný zisk, atd, atd.
Průměrná mzda je také asi 24 000 Kč.- Máš ji ?

Nicméně je volná tvorba cen. Nikomu do tvorby ceny nic není.

Další odpovědi
zzzzz

To je tak pořád:-(((
Zvedne se DPH o 5%, ale kaufland a tesco zdraží o 20%:-((((

NO jo no, když se zdražuje, tak se i zvyšuje marže:-(((

MK44

„Když se ceny surovin zvedly o dvě až osm procent, proč je finální výrobek dražší o dvacet procent?“ – Zcela obecně asi proto, že si dražší vstupy může dovolit jen jeden výrobce a jeho produkt teď nemá konkurenci.

Ke konkrétní reportáži – jednak reportáž může být zkratkovitá a nepřesná, jednak se ještě neví, zda výrobce nepřestřelil a nebude muset jít z cenou zase dolů.

rigormortis

No nevím zda je průměrná mzda pekařů a pekařek 24 tisíc.

Pepa25

Restaurace zdražila z baťovské ceny na baťovskou cenu s ohledem na pravidla marketingu. Kolik přesně jí vzrostly ceny vstupů je irelevantní – zákazník si dortík koupí podle toho, jestli mu cena ještě přijde přiměřená nebo ne, nebude zkoumat, jestli si zvýšil marži.