Avatar uživatele
setapouch

Když se ceny surovin zvedly o dvě až osm procent, proč je finální výrobek dražší o dvacet procent?

Reportáž z dnešních Událostí: kvůli zdražování na vstupu se zdražuje čokoládový dort. Ceny surovin v průměru stouply o dvě porcenta, ale čokoláda dokonce o osm. „Proto jsme museli zdražit z 49 na 59 korun“ (necituji, ale čísla jsem si poznamenal). Předpokládám, že kdyby došlo k výraznému zdražení nějaké hlavní suroviny dortu, že by to bylo zmíněno také, ne pouze ta čokoláda.

Doplňuji:
mosoj: vše potřebné jsem uvedl, jde pouze o vstupy. Jen mi přijde komické omlouvat takové zdražení zdražením vstupů.
Ad průměrná mzda: nemám a asi bych z ní nedokázal důstojně vyžít.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? zzzzz, anonym před 3515 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Nedá se na to odpovědět. Žádné informace. Vliv DPH, vliv inflace, potřebný zisk, atd, atd.
Průměrná mzda je také asi 24 000 Kč.- Máš ji ?

Nicméně je volná tvorba cen. Nikomu do tvorby ceny nic není.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zzzzz

To je tak pořád:-(((
Zvedne se DPH o 5%, ale kaufland a tesco zdraží o 20%:-((((

NO jo no, když se zdražuje, tak se i zvyšuje marže:-(((

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
MK44

„Když se ceny surovin zvedly o dvě až osm procent, proč je finální výrobek dražší o dvacet procent?“ – Zcela obecně asi proto, že si dražší vstupy může dovolit jen jeden výrobce a jeho produkt teď nemá konkurenci.

Ke konkrétní reportáži – jednak reportáž může být zkratkovitá a nepřesná, jednak se ještě neví, zda výrobce nepřestřelil a nebude muset jít z cenou zase dolů.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
rigormortis

No nevím zda je průměrná mzda pekařů a pekařek 24 tisíc.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Restaurace zdražila z baťovské ceny na baťovskou cenu s ohledem na pravidla marketingu. Kolik přesně jí vzrostly ceny vstupů je irelevantní – zákazník si dortík koupí podle toho, jestli mu cena ještě přijde přiměřená nebo ne, nebude zkoumat, jestli si zvýšil marži.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek