bolak

Když proti sobě namířím dvě baterky, proč se to světlo vzájemně nevyruší?

Vysvětlíte mi to někdo z fyzikálního hlediska? Vím, zní to jako kravina (už jste zvyklí :) ale když mám dva míčky a hodím je proti sobě, tak se taky navzájem „vyrušej“, když do sebe narazej, a dál už neletěj.

Nejlepší odpověď
cynique

Protože světlo je „vlna“ a ne „míček“.
Když proti sobě hodíš dvě vlny, každá půjde po svým – kam jí hodíš.
🙂

Další odpovědi
anonym

Je to „kravina“ – míčky, narazí-li do sebe, nezmizí, jen se změní jejich dráhy (ani neustrnou na místě – kromě velmi speciálního případu dokonale nepružného rázu).
Fotony pak mají poněkud jinou ´povahu´ (fyzikálně, nemyslím, že by byly třeba ´vzteklý´), neinteragují spolu…

WX

Světlo má jak vlastnosti částic, tak vlastnosti vlnění, ale převažuje spíš vlnění. A dvě vlnění proti sobě se nějak neovlivňují. Co by ale mohlo teoreticky nastat je to, že by na nějakém předmětu vlnění interferovala a buď by se světlo zesílilo či vyrušilo, ale to platí jen u koherentních zdrojů, která mají stejnou frekvenci a stálý fázový rozdíl. Žárovka vyzařuje směsici vlnových délek a každou chvíli jinak.

jáára

Kolesa žije!!!

Kelt

Dva míčky, nebo dvě zrnka, prostě dvě pevné částice, které se proti sobě pohybují se při setkání zastaví a nepokračují v pohybu. Fyzicky, ale zůstávají. Světlo má charakter vlna – částice, ale světlo z baterky nemá jednotnou vlnovou délku. Tam je spektrum podle typu vlákna na žárovce. Navíc při rychlosti světla by nešlo nic pozorovat, ani kdyby byli dva zdroje 300 km od sebe . Možná se některé fotony, vlny srazí, ale miliony dalších jde mimo. To je podobné jako si chytit a vycvičit dvě hejna komárů a pustit je proti sobě a kolik se jich srazí.

arygnoc

nesmiete o svetle (častici, vlne) uvažovat jednotlivo, ale globálne – svetlo vytvára tzv vlnoplochy, ktoré sa rôzne prelínajú a dochádzy k modulácii, tvorbe svetlejších a tmavších miest (ale nie miest bez svetla), prípadne pri prechode iným optickým prostredím alebo odrazom k polarizácii (tam už plochy bez svetla môžu vznikať) – ale to sú možnosti u JEDNEJ vlnoplochy.

už modulovanými vlnoplochami (špecifikovanými) ale možno ‚vyrušiť‘ dve proti sebe idúce vlnoplochy, ale iba v určitom priestore, bode, pričom sa ale energia svetla nemení (paradoxne) – mení sa jeho frekvencia a amplitúda.

anonym

hoď 2 kameny do rybníka a uvidíš co se stane.

Dochy

Vyskočí Česílko a zabydlí Tebou další hrníček 😉

briketka10

😁