pizlicka

kdyz prodam dum,musim za stejnou cenu koupit druhy dum???

pokud prodam napr.za dva miliony a koupim za milion,kolik procent budu muset ze zbytku penez zdanit?

Nejlepší odpověď
Sůwa

Pozor na chybnou odpověď ! Daň z příjmu při prodeji nemovitosti se v případě koupě další nemovitosti platí z rozdílu obou cen, ne z celé ceny prodaného majetku.
http://www.va­sereality-pv.cz/cz/p/dan-z-prijmu-pri-prodeji-nemovitosti-a-osvobozeni-od-dane/

Další odpovědi
Funna

z jakého zbytku?…daň platí ten, kdo prodává…

Doplňuji:
díky sůwě za upozornění na nepřesnou odpověď…ale ani ta její není v pořádku…
daň s převodu nemovitosti (3%) musí zaplatit každý (je jen pár vyjímek, kdy ne) a to z celé prodejní částky – http://www.me­sec.cz/dane/dan-z-nemovitosti/pru­vodce/osvoboze­ni-od-dane-2/
ale daň za zisku ze získané částky z prodeje domu se ve většině případů nemusí platit vůbec…viz odkaz – http://finexper­t.e15.cz/proda­li-jste-nemovitost-kdy-musite-podat-danove-priznani_1

Conchus

Daň se platí z 2 milionů. Nikoho nezajímá, co si za získané peníze koupíte.

anonym

za prodany dum musite zaplatit dan z nemovitosti .. !

  • iv-

Sůwa

  • iv-II – daň z nemovitosti by měla být pro letošní rok už dávno zaplacena, v případě prodeje ještě do konce roku 2012 bude podávat přiznání k této dani nový vlastník do konce ledna 2013.

Při prodeji se ještě platí daň z převodu – 3% ( od r.2013 4% ), za vklad do katastru nemovitostí 1000 Kč.
Předpokládám, že dotaz se týkal daně ze zisku ( viz. odkaz )

anonym

ja poslala pizlicku radsi na financak .. ! :) -iv-

pizlicka

🙂

pizlicka

suwo,ja mam v dome trvale bydliste.znamena to,ze neplatim zadnou dan?

pizlicka

ano,dan ze zisku.ale za penize,ktere zbydou,kdyz koupim levnejsi bydleni,nez za dva miliony,kolik platim dan???ze zbytku penez uz budu muset dan platit,ze?

Funna

nemusíš kupovat vůbec nic…to co píšeš, je to, že pokud nesplníš podmínku mít v prodávané nemovitosti bydliště nejméně PO DOBU 2 LET bezprostředně před prodejem…a koupíš si byt, dům do roku od prodeje nemovitosti, jsi osvobozaná od DANĚ Z PŘÍJMŮ…prostě nezaplatíš ani korunu „ZE ZISKU“ za prodej baráku…žádné rozdíly prodal-koupil se tam neřeší!

pizlicka

iv,uvedu priklad.kdyz prodam dum za dva miliony,ALE koupim druhy za polovični cenu,vím,ze zaplatim od noveho roku ctyrprocentni dan.zbyde mi druhy milion,ten take musim zdanit???slysela jsem,ze pokud prodam dum za dva miliony,musim za dva miliony koupit druhy dum,protoze pokud koupim druhy dum pouze za milion,daním dvakrat.eh,ja nevim,jestli to dobre vysvetluji.zajima me,kolik daním,za částku penez,kterou na koupi domu nepouziji.(ceny střílím jako příklad).

Hlada

Jsou tři daně:
1.- daň z nemovitosti
2.- daň z převodu nemovitosti
3.- daň z příjmu

Bavme se jen o dani z příjmu.
Ta se patí/neplatí podle toho, jsou-li splněny podmínky dané zákonem.

  1. podmínky jsou splněné > daň se neplatí
  2. podmínky nejsou splněné > daň se platí

Základem daně je rozdíl mezi prodejní a kupní cenou prodávané nemovitosti. Daň se tedy platí jen v tom případě, pokud tento rozdíl je kladný.
Co s penězi uděláte je lhostejné. Nezaměňovat s podmínkou o nákupu nemovitosti k bydlení!

pizlicka

takze pokud je rozdil milion,ktery mi zbude,uz platim dan,za ten milion,co mi zbude,???a kolik to je procent?hlado,de­kuji!

Sůwa

pizlicko, to máš právě v tom odkazu – platíš z rozdílu cen

Funna

sůwo, kde bereš pořád něco o rozdílu?…buď neplatíš žádnou daň, nebo z celé prodané částky…

Sůwa

Citace zákona :
Obdobně se postupuje také u příjmů z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší dvou let a použije-li získané prostředky na uspokojení bytové potřeby.
Já tomu pořád rozumím tak, že osvobozena od daně je pouze ta část příjmů, která je použita…
Ráda bych se mýlila 🙂

Funna

ale když si to zase čtu (už po páté), asi máš pravdu…

Funna

Abyste nemuseli při prodeji domu včetně pozemku či bytu platit daň z příjmu fyzických osob a podávat daňové přiznání, tak je nutné, aby byly splněny tyto podmínky:

Jako prodávající musíte mít v prodávané nemovitosti bydliště nejméně po dobu dvou let bezprostředně před prodejem.
Jestliže jste jako prodávající neměli bydliště v prodávané nemovitosti v zákonném stanovené době, tak je příjem z této transakce osvobozen od daně z příjmu, pouze pokud použijete jako prodávající získané finanční prostředky na uspokojení vaší bytové potřeby.
V případě, že nesplňujete ani jednu z výše dvou uvedených podmínek, tak nebudete podávat daňové přiznání a platit daň z příjmu, když jste prodanou nemovitost vlastnili nejméně pět let před prodejem.
pokus si přečtu tohle, tak tomu rozumím tak, že pokud tam nežiješ více než 2 roky, tak zaplatíš daň z příjmu. osvobozena od daně budeš v případě, že do roka od prodeje uspokojíš svoje bytové potřeby. je tam napsané budeš osvobozena od daně z prodeje, ne od rozdílu cen…tak tomu zase rozumím já…protože jinak by to byl nesmyslm, proč by ten, co tam bydlí 2roky a 1 den měl být osvobozen od CELÉdaně, a ten co tam bydlí 729 dní a koupí si nové bydlení ne?

pizlicka

osvobozena od dane je pouze ta castka,ktera byla pouzita na bydleni.a ta zbylá,ktera na bydleni pouzita nebyla?kolik je tam dan???

pizlicka

holkííí,ja mam v tom hokéééj,mam tu trvaly pobyt,ale celou castku musim dat do bydleni,at neplatim zadnou dan.rozumim tomu spravne???

Funna

máš tralý pobyt (mimo jiném, ten není podmínkou, jen musíš prokázat, že tam žiješ víc než 2 roky) delší než 2 roky?
Pokud ano, NEDANÍŠ NIC

Hlada

Přečti si ten zákon. Je to tam jasně napsané.
Musíš splnit dvouletý test. Bydlíš tam dva roky?
Podmínka nákupu nemovitosti k bydlení se tě netýká. Je jen pro ty, kteří prodávají nemovitost, ve které nebydlí.

pizlicka

bydlim tu pet mesicu,trvaly pobyt tu mam dva a pul mesice,takze?

Hlada

Takže bude vyměřena daň z příjmu 15%. Základem daně bude rozdíl mezi prodejní a kupní cenou, pokud bude kladný.

anonym

pizlicko , zajedte si na financni urad , tam Vam vse reknou … u Vas bude vyssi dan, kdyz tam mate tak malo mesicu trvaly pobyt. Podle me budete platit dan z nemovitosti a dan ze zisku .. ( jestli nejaky bude ) .. , ale nechci Vas blbnout ..

z fin. uradu strach nemejte .., kde jinde by Vam meli poradit, nez tam . Urcite by tam stacilo i zavolat. At mate 100 % jistotu. -iv-

pizlicka

ano,iv,zavolam tam,dekuji moc.

Funna

a jak dlouho jsi majitelem?

pizlicka

majitel jsem od letosniho unora

Funna

aha…takže (bez záruky, nejsem právník)…daň budeš platit z rozdílu kupní a prodejní ceny své nemovitosti, protože její původní cenu + další výdaje dáš do nákladů…pokud to prodáš za levněji neplatíš nic (ale možná budeš muset podat nulové daňové přiznání)…
pokud si koupíš daržší, nebo stejně drahou nemovitost do roku od obdržení peněz za prodej toho starého, budeš osvobozena od daně, pokud bude ta nová levnější, zaplatíš daň z rozdílu cen obou nemovitostí…ale tohle by ti měli přesně objasnit na daňovém úřadě, kam spadáš…

pizlicka

funno,tohle bylo dost polopatisticky dekuji,jak jsem tom zainteresovana,vu­bec mi to nemysli.

Funna

ale nevím, jestli sem to dobře napsala…ale dvě daně platit nebudeš…buď jednu, nebo druhou…myslím, že v tvém připadě bude levnější ta první…základ daně – rozdíl v ceně za první nemovitost a prodej první nemovitosti…