jjj123456789

Když přistává české dopravní letadlo na českém letišti, komunikují spolu piloti a dispečeři česky nebo anglicky?

Nejlepší odpověď
mosoj

Pěknej bordel by jste zavedli do letectví. Jedině anglicky.

Jak probíhá komunikace u mezinárodních letů, když posádka letadla mluví jiným jazykem než řídící? K tomu, aby se předešlo nedorozuměním, která by mohla vést k nebezpečným situacím, Mezinárodní organizace pro civilní letectví vybrala jako oficiální jazyk angličtinu. V tomto jazyce mohou některá slova, písmena a čísla znít při rádiové komunikaci podobně, a proto když řídící letového provozu dávají pilotům pokyny, používají zavedené fráze a výslovnost. Ke zvýšení bezpečnosti slouží ještě takzvaný „read back“. To znamená, že určité pokyny, které pilot dostává od řídícího, musí do rádia zopakovat.

Další odpovědi
Emefej

U mezinárodních letů se komunikace provádí vždy pouze anglicky. U vnitrostátních letů je komunikace v národním jazyku.

Kelt

Pilot i dispečer by měli ovládat angličtinu. Dispečer by měl vědět, jaké národnosti je pilot. Když je české národnosti, budou mluvit česky, pokud není nařízeno používat angličtinu.

Emefej

kelt – pilot i dispečer mezinárodních letů musí ovládat angličtinu! Skládají poměrně náročné zkoušky. Není tedy pravda, že by měli ovládat angličtinu, oni jí musí ovládat.

arygnoc

budete sa diviť, ale dispečer na veži vidí aké lietadlo mu prilieta/letí v koridore.
o tom lietadle vie nie všetko iba o jeho technickom stave, ale i o posádke (menovite) – resp. sú mu tieto dáta pristupné.

toľko o informáciách o lietadle.

pri vstupe do letového koridoru sa prvý hlási pilot (i keď dispečer ho vidí prvý) a to štandartne v jazyku anglickom (kódoch), pokiaľ neovláda jazyk
operátora/dispečera (dispečeri na rozdiel od pilotov musia ovládať minimálne jazyk krajiny, v ktorej pracujú a angličtinu, takže taliansky dispečer v nemecku MUSÍ vedieť nemecky).

záleží iba na tom, ktorý jazyk zvolí pilot.