jjj123456789

Když při svatbě místo ano řeknu jo, oddají mě?

Nejlepší odpověď
annas

Drapova odpověď je správná. Platí ANO, nikoliv JO.

Vyslovení souhlasu snoubenců.

Oddávající se ptá: “Tážu se Vás pane ženichu Petře Nováku, zda vstupujete dobrovolně do manželství se zde přítomnou slečnou/paní Kateřinou Domanskou?” Odpověď: “ANO”.

Oddávající: “Tážu se Vás slečno/paní nevěsto Kateřino Domanská, zda vstupujete dobrovolně do manželství se zde přítomným panem Petrem Novákem?” Odpověď: “Ano”. Oddávající prohlašuje sňatek za právoplatně uzavřený.
http://www.svatby-uh.cz/prubeh-obradu_60.mhtm

Byla jsem na svatbě, ženich odpověděl JO a oddávající položil otázku znova..

„Manželský souhlas nemůže být vyjádřen pouze skrze nějaké vnější znamení, jako jsou slova nebo určitá gesta, ale s pomocí náležité zákonné formy při použití určitých, právem předepsaných formulí.“ To je právě ANO/NE

„Jestliže jedna nebo obě strany jsou němí, hluchoněmí, koktaví nebo neschopní vyjadřovat se slovy, je možno souhlas vyjádřit úklony hlavy, posunky, napsanými poznámkami nebo jiným vhodným způsobem tak, aby jejich úmysl vstoupit do manželství byl zřejmý. “

Net

Další odpovědi
Drap

Ne. Právní řád České republiky určuje že snoubenci musí říct ano, aby mohl být sňatek uznán za právoplatný.
Doplňuji:
Němí mohou uzavřít sňatek, pravě tím, že nezpochybnitelně vyjádří svůj souhlas. Netýká se to ovšem lidí, kteří umějí mluvit. To co se děje v Americe, nebo v pohádkách, nelze brát za bernou minci. Právní řád mluví jasně.

quentos

Jeden český blbeček sportovec, už nevím který, si bral tuším Američanku, chtěl se blýsknout svými „znalostmi“ angličtiny a řekl „yes“, ačkoliv anglické svatební „ano“ vypadá úplně jinak. Taky mu to prošlo.
A jestli jste kdysi dávno viděl „Arabelu“, vzpomenete si, že Rumburak v této pohádce odpověděl na klíčovou otázku při svatbě „no bodejť, jinak bych sem nelez“. A to prošlo taky :{D> neměl by to tedy být problém.
Doplňuji:
annas: nejspíš jedna věc je teorie, druhá věc je, nakolik se dodržuje…

Funna

jo

gecco

Stačí jakýkoli jasně projevený souhlas…
😉
Drape – tedy němí nemohou uzavřít sňatek?

briketka10

ne musí říct ANO..

http://www.od­povede.sk/otaz­ky/rikaji-na-slovensku-snoubenci-pri-svatbe-ano-nebo-hej

sesednizkola

Jak vypadá v Americe svatební ano?

briketka10

ne musí říct ANO :
http://www.od­povede.sk/otaz­ky/rikaji-na-slovensku-snoubenci-pri-svatbe-ano-nebo-hej

redy

Drap má pravdu byla sem na svdbě kamarádce a ten její na otázku zda si bere xxx odpověděl- jo beru – a neprošlo to.Musel říct -ano-

annas

Ad redy, zažila jsem něco podobného. 🙂