terry

Když při jízdě autem vidíte v dáli chodce nebo cyklistu, přepínáte na potkávací světla?

Doplňuji:
Pak tedy nechápu, když všichni, krom balci, přepínáte na potkávačky, proč ptotijedoucí auta svítí dálkovými světly.
Jsem reflexní, svítím, blikám a teprve až když dobu stojím na krajnici s rukou u očí a odvrácená, dojde jim to a přepnou.
Tedy krom řidičů MHD. Ti to evidentně neřeší.
A balca – věz, že svítíš do očí nejen řidičům, ale také cyklistům a překvapivě i chodcům. Takže jak je zde uvedeno, je to i v zákoně. Přepínat na potkávačky.

Nejlepší odpověď
venkovan

Ano. Pokud jde proti mne mi to přímo ukládá zákon.
A to taky znamená zpravidla zpomalit na cca 60km/hod, protože to je tak rychlost na kterou je při potkávačkách možné zareagovat a včas zastavit na vzdálenost na kterou vidím.
Doplňuji:
Mnoho dnešních řidičů by potřebovala výchovu Veřejnou bezpečností a Pomocníky VB. Na silnicích dnes jezdí celkem tupci, nepřemýšlí a těch druhých. Policie a strážníci se zmohou tak na měření rychlosti, na parkování, ale na nekázeň na silnicích už nemají (ale řekl bych, že vinou je politika státu, ne policisté).
Ale i na ty frajery co si myslí, že přepínat nemusí jednou dojde. Se stářím se jim zhorší zrak a budou těm co nepřepnou nadávat horem dolem. A jestli potkají jiného blba s hledáčkovým světlometem, tak jim už nic nepomůže.
Horší ale je, že oslněný řidič nevidí jestli po krajnici nejde chodec a ne vždy je možné – jak ukládá zákon – při oslnění zastavit. ono to chvilku – několik vteřin trvá.
Co poradit? Nedívat se do světel, ale co nejvíc doprava a zastavit a nebo alespoň zpomalovat. Pustit mu na oplátku dálková světla – to oficiálně neporadím.

Další odpovědi
redy

Jistě

cochee

Samozřejmě, máme to i nařízeno Silničním zákonem (§32 odst. (3)). Tedy – pokud už nemám ty potkávací, to pak není co přepínat 🙂

balca

na ně ne,ale když proti mě jede auto (jedu někde pozdě po silnici a aut moc nejezdí) tak vypnu na tu vteřinku dálkové abych neoslňoval řidiče ;)
Doplňuji:
sem tam i na chodce,ale není to pravidlem…hlavně nechci oslňovat řidiče

Ivetka303

Samozřejmě – nerada bych, aby na mě někdo pak taky svítil dálkovýma, to máš jak u aut, když jede proti tobě, taky mu přepneš na potkávačky

lukas.zmizik

Osvětleným cyklistům dálková vypnu, těm neosvětleným ne. A zdůvodním si to tak, že si raděj posvítím abych na něj lépe viděl, když už nechce být vidět on. Protestuji proti neosvětleným cyklistům.

cukrar

jistě že ztlumím světla, klidně i při cyklistovi co nesvítí.

radce

Ano, ale pouze pokud je protijedoucí či protijdoucí, a samozřejmě pokud je osvětlený, jinak si na něj raději posvítím, než abych ho přejel.