Zlatý

Když při jízdě autem vidíte v dáli chodce nebo cyklistu, přepínáte na potkávací světla?

Doplňuji:
Pak tedy nechápu, když všichni, krom balci, přepínáte na potkávačky, proč ptotijedoucí auta svítí dálkovými světly.
Jsem reflexní, svítím, blikám a teprve až když dobu stojím na krajnici s rukou u očí a odvrácená, dojde jim to a přepnou.
Tedy krom řidičů MHD. Ti to evidentně neřeší.
A balca - věz, že svítíš do očí nejen řidičům, ale také cyklistům a překvapivě i chodcům. Takže jak je zde uvedeno, je to i v zákoně. Přepínat na potkávačky.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Ano. Pokud jde proti mne mi to přímo ukládá zákon.
A to taky znamená zpravidla zpomalit na cca 60km/hod, protože to je tak rychlost na kterou je při potkávačkách možné zareagovat a včas zastavit na vzdálenost na kterou vidím.
Doplňuji:
Mnoho dnešních řidičů by potřebovala výchovu Veřejnou bezpečností a Pomocníky VB. Na silnicích dnes jezdí celkem tupci, nepřemýšlí a těch druhých. Policie a strážníci se zmohou tak na měření rychlosti, na parkování, ale na nekázeň na silnicích už nemají (ale řekl bych, že vinou je politika státu, ne policisté).
Ale i na ty frajery co si myslí, že přepínat nemusí jednou dojde. Se stářím se jim zhorší zrak a budou těm co nepřepnou nadávat horem dolem. A jestli potkají jiného blba s hledáčkovým světlometem, tak jim už nic nepomůže.
Horší ale je, že oslněný řidič nevidí jestli po krajnici nejde chodec a ne vždy je možné - jak ukládá zákon - při oslnění zastavit. ono to chvilku - několik vteřin trvá.
Co poradit? Nedívat se do světel, ale co nejvíc doprava a zastavit a nebo alespoň zpomalovat. Pustit mu na oplátku dálková světla - to oficiálně neporadím.

Další odpovědi:

Stříbrný

Samozřejmě, máme to i nařízeno Silničním zákonem (§32 odst. (3)). Tedy - pokud už nemám ty potkávací, to pak není co přepínat :-)

Stříbrný

Jistě

Pokročilý

na ně ne,ale když proti mě jede auto (jedu někde pozdě po silnici a aut moc nejezdí) tak vypnu na tu vteřinku dálkové abych neoslňoval řidiče ;)
Doplňuji:
sem tam i na chodce,ale není to pravidlem...hlavně nechci oslňovat řidiče

Pokročilý

Samozřejmě - nerada bych, aby na mě někdo pak taky svítil dálkovýma, to máš jak u aut, když jede proti tobě, taky mu přepneš na potkávačky

Stříbrný

Osvětleným cyklistům dálková vypnu, těm neosvětleným ne. A zdůvodním si to tak, že si raděj posvítím abych na něj lépe viděl, když už nechce být vidět on. Protestuji proti neosvětleným cyklistům.

Stříbrný

jistě že ztlumím světla, klidně i při cyklistovi co nesvítí.

Bronzový

Ano, ale pouze pokud je protijedoucí či protijdoucí, a samozřejmě pokud je osvětlený, jinak si na něj raději posvítím, než abych ho přejel.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý mosoj 624
Stříbrný cukrar 617
Zlatý Drap 572
Zlatý gecco 401
Stříbrný honza19hk 285
Zlatý venkovan 246
Bronzový kapitán 232
Zlatý Hlada 218
Zlatý hanulka11 200
Stříbrný brillant 199

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.