WenceslasRe

Když prezident může rozpustit poslaneckou sněmovnu, může i toto?

Změnit(nevím, jak se tomu říká) prostě z demokracie např na komunismus. Nebo může to změnit dokonce i na totalitu když je vlastně ,,vládce" armády?

Nejlepší odpověď
gecco

Ne…

  1. komunismus je holou utopií – nikdy nikde nefungoval a myslím, že ani fungovat nemůže
  2. i prezident je vázán Ústavou (a dalšími zákony)
  3. Ústavní soud může (na návrh Senátu) prezidenta zbavit úřadu

Další odpovědi
led

Nie,
práva a povinnosti má prezident presne stanovené zákonom.
Prezident je síce vrchný veliteľ armády, ale je to vlastne veliteľ z titulu politickej funkcie a nie vojenský veliteľ z profesionálneho hľadiska, preto k jednotlivým veliteľským činnostiam má veliteľký štáb tvorený pracovníkmi (snáď sa nepomýlim vo funkciách) Generálneho štábu a veliteľmi jednotlivých zbraní a vojenských obvodov.