dnb

Když předpona kilo znamená tisíc, proč se lidově „kilem“ označuje stokoruna?

Nejlepší odpověď
annas

Původ byl dlouho nejasný, i když výraz vznikl v minulosti, ve vztahu k rakouské měně. Tak uvádí Slovník nespisovné češtiny (od kolektivu autorů) z r. 2009. Objevuje se často ve 30. letech.

Ve vídeňském argotu kilo = 100 šilinků. Osamostatnělé podstané jméno středního rodu změnil tedy i v obecné češtině svou hodnotu.

Doplňuji:
Chcete-li se podívat na některá další pojmenování platidel, projděte si odkaz.

http://www.e-kniha.com/proc-se-desetikorune-rika-petka.html

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/bura-petka-kilo-litr-petibaba
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-tisici-k-treba-20tisic-je-20k

Další odpovědi
jmhad

  • jak kilo souvisí se socialismem? no nic,každý má jiný mozek
    • Rada- Žák to v Bohatýrské trilogii – část Tajnosti Žižkovského podsvětí /doporučuji/ definuje takto : . Základní hodnoty tvrdé rakouské a následně prvorepublikové valuty jsou tyto: pěťák (platil však deset haléřů), šesták (kupodivu, dvacet haléřů), tedy dva pěťáky dávají šesták; 5 šestáků = kačka, kavka, kravka neboli koňura; 20 kaček = cejn; 5 kaček = bůr; 4 bůry == l cejn; 5 cejnů = l kilo; 10 kilo = l tác, papír neboli hadr.

Lamalam

Nehledej v tom logiku, desetikoruně se také slangově říká „pětka“.

anonym

Protože 1OO pěněz/1000 je deset haléřů a tato sumička kdysi mývala u nás váhu pro jednotlivce i z doby před komunistým socialismem.
Doplňuji:
Socialismus jako časomíra,éra před X lety V TÉ DOBĚ SIS KOUPIL ZA KILO CCA 1000 ROHLÍKŮ PRO ZÁKEŘNÉ CHYTRÁKY,ale když zavedou u nás do budoucna eura,tak to bude zase jinak,kilo bude jako 2.5 litru.(to jsem tím chtěl říct,ano).