bolak

Když potká kominík kominíka, chytne se za knoflík?

A jak to chodí třeba v kominický škole?

Nejlepší odpověď
annas

Je známé, že za velký chodící talisman bývá považovaný kominík. Připomenu historii.

Když potkáte kominíka a sáhnete si na knoflík či ještě lépe přímo na kominíka, přinese vám to údajně štěstí. Přesvědčení, že kominíci nosí štěstí, vzniklo už v 18. století. Říká se, že tuto pověru má na svědomí Marie Terezie. Panovnice při své pravidelné procházce potkala kominíka, kterého se zeptala, zda již vyčistil komíny na zámku. Kominíkovo „ano“ se však rozhodla ověřit a přejela mu rukou po oděvu. Poté, co jí ruka zůstala černá od sazí, prý prohlásila: „Máš štěstí.“ Během několika staletí se tento příběh převedl na frazém, že kominíci nosí štěstí.

Dříve se totiž věřilo, že kouř v kamnech z domu vyhání zlé duchy – v tom spočívalo. štěstí. Kominíci si zlé duchy vyženou z domu sami. Stejně tak jejich oděv napoví, proto není podle obou pověr třeba, aby se komínci vzájemně chytali za konflík …

Už to, že existují, je štěstí nejen pro ně, ale i pro ostatní … Vždyť kolik škod může způsobit zanesený komín … . Kominíci mají práci …

Další odpovědi
tom004

Opět opakující se otázka.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-aby-mi-kominik-prinesl-stesti-musim-se-chytit-zrovna-za-knoflik
Doplňuji:
Máš mou omluvu. Špatně jsem četl.

Sůwa

Tohle náhodou vím, kominíci o tom štěstí vědí své a za knoflík se tudíž nechytají. Zažila jsem ale, jak kominík přecházel mezi auty dost frekventovanou ulici a když jsem se ho ptala, jestli se nebojí, řekl mi: „znáte snad někoho, kdo by si troufnul přejet kominíka“ 🙂

Pájo

Ad tom004
není to opakující se otázka. To, že v ní zaznělo slovo kominík neznamená, že je stejná, jako otázka ve tvem odkazu.
Dobrá otázka, bolaku.

anonym

pajo, musim vas poopravit .. prominte .. ale : ne dobra otazka .., tahle je nejlepsi co tu kdy byla polozena ! -iv-

manon

  • iv-II: Tedy koukám, Ty už máš odhlasováno a ještě ani nebyla vyhlášená anketa :D

Pájo

Ano, tak.
;)

anonym

vylozila jsem si na to karty .. , ze otazka bude brzy polozena .. :) -iv-

Damiana

Souhlas. Já nejsem kominík.

bolak

děkuju, dělal jsem na ní celý den

manon

Ta se Ti povedla :) Ale já ještě neviděla dva kominíky pospolu, tak nemůžu odpovědět a uspokojit Tvoji zdravou zvídavost. Budeš muset počkat na nějakého kominíka odborníka.

Lucijej

To já jsem je jednou viděla, jeden měl bílou čepičku a druhej šedivou a za knoflík se nedrželi, ale to bylo možná jen proto, že měli oba plné ruce náčiní.

Ale dost možná, když se potká kominík s kominíkem, tak se štěstí při vzájemném působení zneguje a není z toho nic anebo ještě hůř.