RISE TAIDER

Když píšu knihu ručně na papír můžu ji pak vydat nebo je nutné psát na počítači?

Nejlepší odpověď
arygnoc

kedysi sa knihy tlačili kníhtlačou [knihtiskem] – tlačou z výšky, teda z odliatych olovených litier alebo riadkov. (neboli olovené, ale z literiny, ktorá obsahovala najviac olova).
napísaný text sa musel vysádzať (ručne či strojovo) a z tejto formy sa potom tlačilo na papier.
takže na formáte predlohy až tak nezáležalo, i tak to musel sadzač písmeno po písmene „prepísať“ (vysádzať).

dnes sa tlačia knihy skoro výhradne ofsetom, tlačou z plochy. tam sa tlačová doska vyhotovuje fotochemicky – predloha sa „vyfotografuje“ vo finálnej podobe, táto sa fotochemicky prenesie na tlačovú dosku (bimetal, trimetal) a môže sa tlačiť (tisknout).
preto je výhodnejšie mať predlohu (‚rukopis‘) v elektronickej podobe, lebo sa s ním dá jednoduchšie pracovať – netreba ho prepisovať, ľahšie sa robia korektúry (i autorské), formátovanie (typ ,veľkosť písma, odstavce, úprava všeobecne, …), a samotné tlačové predlohy.

takže záleží iba na vydavateľstve/vy­davateľovi, v akej forme akceptuje rukopis.
ten o tom rozhoduje najmä s ohľadom na dostupné tlačové techniky (dnes skoro absolútne ofset).

;-Q

Další odpovědi
Emefej

Záleží na dohodě s vydavatelem. Pokud to bude opravdu skvělá kniha, stačí jim i ruční práce nebo zvukový záznam. Oni už někoho na přepis najdou.

Mc Merkurion

a jak myslíš,že se to dělalo,když nebyly počítače…a není to tak dávno…
Doplňuji:
ad Putin – i když odevzdá strojopis,stejně se to přepisuje…a ručně na papír může být i na psacím stroji (aspoň já do stroje papír dával…)

Putin

Mc Merkurion – On to asi myslí propiskou na papír bez následného přepisu psacím strojem a ten rukopis rovnou otisknout do knihy

K otázce – myslím, že pokud se ti to povede bez chyb (to by pak vyžadovalo přepsat celou stránku) a nějak pěkně čitelně, tak by to nějaká firma zařídit mohla :)