Buubuunkaa

Kdyz nenajdete nahradu za sebe do spolecneho bydleni kdo Vam vyplati kauci majitelka nebo ten na koho je byt psany.?

Pritel hleda nahradu za sebe do spolecneho bydleni,oznamil to mesic dopredu jenze nikoho jsme zatim nenasli.Majitelka rekla ze mu kauci nevrati ale ze mu ji vrati ten kdo se misto neho nastehuje.. moje otazka teda je kdyz nikoho nesezene kdo mu vratnou kauci vrati..?? Majitelka ci ten na koho je byt psany…??

Odpovědi
zzzzz

To by měla řešit smlouva, pořádně si ji přečtěte a tam bude napsáno, jak se s kaucí po skončení nájmu naloží.
Doplňuji:
Pro kauci je v zákoně zvláštní ustanovení. Musí být vedena na zvláštním účtu, a nesmí být použitá na nic jiného, než je uvedeno ve smlouvě. Pokud by ji majitel utratil a kauce byla větší než 5000kč, tak je to zpronevěra. A kauce může být max. 3 nájmy, ne víc.

Drap

Záleží na tom, jakou mají smlouvu a co je tam ohledně kauce napsáno.

NikkiHeat

Myslím že pokud najde za sebe náhradu, tak mu jí dá nový nájemník. Když nikoho nenajde a dá výpověď a splní všechny smluvní podmínky tak je majitelka povinná vratnou kauci vrátit. Praxe je taková, že majitel tuto kauci utratí a pak se kroutí jak had.

anonym

Obsah dotazu je ´podivný´…
Komu přítel kauci platil a na základě čeho?? – má na to nějaký doklad? – smlouvu, výdajový doklad apod.?
Každopádně kauci je povinný vrátit pronajímatel bytu (majitel/ka) a to při ukončení nájmu a pokud ji nevynaloží na škody (dle smlouvy).
Jinak – viz příspěvek „zzzzz“ – pohrozit trestním oznámením (a případně je podat).
___
Pokud ale doklad/smlouvu nemá a peníze dal jen tak ´z ruky´- bůhsuď, jak situace dopadne…
😉

cukrar

Buu..
podle smlouvy. Nikdo nevíme, jak jste se dohodli.

Kauci musí vrátit ten, komu byla složena. Podle novely OZ i s úroky.