Lukyn0

Když nemovitost vlastní dva a mají na ni úvěr, je u toho mimo zást. práva také často „zákaz zcizení“. Co to znamená?

Odpovědi
Hlada

Nemovitost není možné po dobu platnosti zástavního práva prodat.

cochee

Zcizení věci podle českého občanského práva znamená pozbytí vlastnického práva k věci. Opakem od zcizení je nabytí. Nezaměňovat s odcizením, tedy krádeží.

Zákaz zcizení tedy znamená, že tu nemovitost musí pořád vlastnit ti dva, nemůže jeden (či oba) např. prodat svůj díl (tím by pozbyli vlastnictví) a to dokonce ani tomu druhému.

Zcizení věci je podmnožinou termínu zcizení – to jest zánik subjektivního práva. Zde tedy zcizení věci – zánik vlastnického práva.