Avatar uživatele
Zlatý

Když někomu půjčíte peníze a on vám je nevrací, nabíhají automaticky nějaké úroky i v případě že nebyla sepsána smlouva?

Chci říct, je přece nějaká inflace a tak, tedy i přesto že nebyly stanovené úrokové podmínky, ta částka by se měla automaticky nějak navyšovat, alespoň minimálně, nebo ne?
Doplňuji:
setapouch, Dochy: A platí to třeba i v případě, že prodáte dotyčnému na inzerát nějakou věc, a on nezaplatí? Jako že ta věc má třeba hodnotu 100,- ale je tam nějakej ten úrok stanovenej zákonem, a když neplatí, tak po nějaký době mu to kyne a kyne, až to nakyne třeba na těch 5.000,- a pak se můžu obrátit na policii, vymáhat to soudně, poslat na něj exekutory a zničit mu život? :)) To by bylo príma.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Pokud už jste s dluhem po splatnosti, tak si tuším můžete účtovat 7proc. bodů nad úrokovou sazbou vyhlašovanou ČNB (2T repo sazba?) alespoň myslím, že to tak bývalo, jestli se to nezměnilo.

Jiná otázka je, zda vám to dlužník dá, ev. zda u soudu prokážete svůj nárok. A pokud ano, tak je pořád otázka jestli se k těm penězům dostanete...
Doplňuji:
Ze 100 to na 5000 při 7%P.A. nakyne cca za 55 let. Promlčecí doba je podstatně kratší, vaše životnost (pokud jste obchody neuzavírali už v kočárku) bude pravděpodobně také nižší...
Navíc nechat potichu nakynout 100 a pak teprv začít řešit dluhy je poněkud neetické a někde jsem v poslední době zahlíd, že i k tomu soudy snad už přihlíží.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Ještě vloni bych řekl ano. Předpokládám ANO i s novým občanským zákoníkem (NOZ), nicméně ten do toho vnesl tak krásný chaos, že si odpovědět netroufnu :)
Doplňuji:
Potvrzuji - ano, viz § 1970 NOZ (http://www.podnikatel.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

To záleží na vzájemné dohodě.


Avatar uživatele
Zlatý

a jak se v takovym případě prokazuje, že jsem půjčil peníze?


Avatar uživatele
Bronzový

Proč by měla? Když si někde zakopu truhlu s penězi, tak se taky nerozmnoží.
Ty vždy půjčuješ nominální hodnotu peněz, těžko půjčíš reálnou.
Pokud je přečejenom někomu pučíš bez smlouvy, tak je někdy už dost velký problém je dostat zpátky.


Avatar uživatele
Pokročilý

Bez smlouvy vám ani nemusí nic dát podle mě .Je to tvrzení proti tvrzení.


Avatar uživatele

Chcete vydělat několik $?
Produkt který vám představuju se jmenuje LibertaGia lide zde na tom vydělávají několik tisíc $! chceš vědět informace,video návody?
http://libertagia-vydelavani-z -domova.webnode.cz/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

setapouch

Obratit na Policii bys mel tak jako tak, nemusis byt jediny podvedeny. Na soud (a exekutora) se taky muzes obratit hned (resp. na exekutora s rozsudkem). Na 5 000 Kc budou uroky ze stokoruny stoupat docela hooodne dlouho :)
Pred vlastnim podanim navrhu na exekuci doporucuji zaslat predzalobni vyzvu, jinak ti nebude mozne priznat nahradu vydaju.

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

kankys: I ústně uzavřená smlouva je platná. Takže musí. Problém je jen v tom, že je obtížně prokazovatelná, takže se může stát, že případný soud nebude mít dost podkladů k tomu aby výplatu nařídil.

Avatar uživatele

anonym

Proč tak složitě s nejistým výsledkem u soudu? Půjč si nebo půjči nškomu a pak dej udání za korupci. Jak to provedli Škárka a Kočí.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 689
Zlatý mosoj 416
Zlatý gecco 242
Zlatý Hlada 239
Stříbrný ivzez 207
Zlatý standa 200
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 172
Zlatý led 156
Zlatý panenka 153

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.