bolak

Když někomu půjčíte peníze a on vám je nevrací, nabíhají automaticky nějaké úroky i v případě že nebyla sepsána smlouva?

Chci říct, je přece nějaká inflace a tak, tedy i přesto že nebyly stanovené úrokové podmínky, ta částka by se měla automaticky nějak navyšovat, alespoň minimálně, nebo ne?
Doplňuji:
setapouch, Dochy: A platí to třeba i v případě, že prodáte dotyčnému na inzerát nějakou věc, a on nezaplatí? Jako že ta věc má třeba hodnotu 100,– ale je tam nějakej ten úrok stanovenej zákonem, a když neplatí, tak po nějaký době mu to kyne a kyne, až to nakyne třeba na těch 5.000,– a pak se můžu obrátit na policii, vymáhat to soudně, poslat na něj exekutory a zničit mu život? :)) To by bylo príma.

Nejlepší odpověď
Dochy

Pokud už jste s dluhem po splatnosti, tak si tuším můžete účtovat 7proc. bodů nad úrokovou sazbou vyhlašovanou ČNB (2T repo sazba?) alespoň myslím, že to tak bývalo, jestli se to nezměnilo.

Jiná otázka je, zda vám to dlužník dá, ev. zda u soudu prokážete svůj nárok. A pokud ano, tak je pořád otázka jestli se k těm penězům dostanete…
Doplňuji:
Ze 100 to na 5000 při 7%P.A. nakyne cca za 55 let. Promlčecí doba je podstatně kratší, vaše životnost (pokud jste obchody neuzavírali už v kočárku) bude pravděpodobně také nižší…
Navíc nechat potichu nakynout 100 a pak teprv začít řešit dluhy je poněkud neetické a někde jsem v poslední době zahlíd, že i k tomu soudy snad už přihlíží.

Další odpovědi
setapouch

Ještě vloni bych řekl ano. Předpokládám ANO i s novým občanským zákoníkem (NOZ), nicméně ten do toho vnesl tak krásný chaos, že si odpovědět netroufnu :)
Doplňuji:
Potvrzuji – ano, viz § 1970 NOZ (http://www.pod­nikatel.cz/za­kony/novy-obcansky-zakonik/f4585227/)

Drap

To záleží na vzájemné dohodě.

zjentek

a jak se v takovym případě prokazuje, že jsem půjčil peníze?

Quimby

Proč by měla? Když si někde zakopu truhlu s penězi, tak se taky nerozmnoží.
Ty vždy půjčuješ nominální hodnotu peněz, těžko půjčíš reálnou.
Pokud je přečejenom někomu pučíš bez smlouvy, tak je někdy už dost velký problém je dostat zpátky.

Kankys

Bez smlouvy vám ani nemusí nic dát podle mě .Je to tvrzení proti tvrzení.

anonym

Chcete vydělat několik $?
Produkt který vám představuju se jmenuje LibertaGia lide zde na tom vydělávají několik tisíc $! chceš vědět informace,video návody?
http://libertagia-vydelavani-z-domova.webnode­.cz/products/li­berta-gia-/

setapouch

Obratit na Policii bys mel tak jako tak, nemusis byt jediny podvedeny. Na soud (a exekutora) se taky muzes obratit hned (resp. na exekutora s rozsudkem). Na 5 000 Kc budou uroky ze stokoruny stoupat docela hooodne dlouho :)
Pred vlastnim podanim navrhu na exekuci doporucuji zaslat predzalobni vyzvu, jinak ti nebude mozne priznat nahradu vydaju.

Dochy

kankys: I ústně uzavřená smlouva je platná. Takže musí. Problém je jen v tom, že je obtížně prokazovatelná, takže se může stát, že případný soud nebude mít dost podkladů k tomu aby výplatu nařídil.

anonym

Proč tak složitě s nejistým výsledkem u soudu? Půjč si nebo půjči nškomu a pak dej udání za korupci. Jak to provedli Škárka a Kočí.