Drap

Když někdo řekne, že mu ukáže zač je v Pardubicích perník , znamená to že mu sdělí současnou cenu pervitinu ?

Nejlepší odpověď
annas

Možná dnes ano, ale rčení je staré, takže jde o klasický perník – Pardubice, město perníku.

"Zač je v Pardubicích perník
Úsměvná pověst o muži-fořtovi, který v Pardubicích propil peníze, které měl na zboží pro domácnost a dobrotu – perník pro děti. Prof. Petr Vorel vysvětlil, jak se perník do Pardubic dostal.

Do 19. století bylo prý řemeslo perníkáře v každém městě. Perník byla pochoutka bohatých domů. První perníkáři přišli do Pardubic v 16. století – rodina Šmidberských ze slezského Šmidbergu (dnes Kovary v Polsku), ale perník byl už znám dříve.

Těsto perníku se uskladňovalo mnoho let – čím starší tím lepší.

Ředitel Východočeského muzea v Pardubicích František Šebek se mimo jiné zabýval dějinami perníku v Pardubicích a vypátral, že perník se stal průmyslovým výrobkem v 19. století – průmyslová výroba si vzala rčení jako originální reklamu. A teprve z této doby jsou Pardubice známé a spojované s výrobou perníku.

Doplňuji:
Prof. Petr Vorel dále dokazuje, že právě v , v polovině 40. let 16. století bylo v Pardubicích draho – ubytování, jídlo – dokonce si velmoži stěžovali, když museli ubytovávat svůj doprovod, že je tu všechno předražené. A právě z této doby, podle prof. Petra Vorla, by mohlo pocházet rčení „já ti povím, zač je v Pardubicích perník“ – já ti ukážu jak je to drahé."

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/pardu­bice/povesti/_zpra­va/479742

Další odpovědi
tom004

Moc dobrá otázka,i fór.A,ani bych se nedivil,kdyby to tak opravdu bylo. 🙂

www

Dnešní mladí to rčení neznají, takže oni by tomu zcela jistě takto rozuměli ! 😁

Jose1f

Stejně jako <perník>, tak i <koks> je pojem, který mate mladé lidi. Pamatuji si na průvodce před lety v Technickém muzeu v Praze, který vyprávěl, jak mu jednou přišla na exkursi mimořádně velká skupina mladých lidí, protože na programu byla ukázka výroby koksu. Někteří si prý dokonce tajně přinesli malé lahvičky a lžičky.