M0RRIS0N

Kdyz nekdo pujde na potrat,muze mit jeste deti???

Nejlepší odpověď
kenyrts

Považujeme za důležité upozornit, že samovolný potrat je sice velmi nepříjemná událost, ale pokud žena potratí poprvé, není třeba mluvit o tragédii. Někteří gynekologové dokonce tvrdí, že po prvním potratu děloha posílí a v další graviditě už pak nejsou problémy Určitý význam by toto tvrzení mohlo mít v případech, kdy potrat byl zaviněn malými rozměry dělohy. Není však jasné, v kolika procentech to zaviní skutečně tento faktor.
Moderní věda přinesla zajímavý poznatek. Donedávna se lékaři domnívali, že potratem končí každé cca 10. těhotenství. V současnosti máme za to, že potratem je ukončeno podstatně vyšší procento gravidit a k úspěšnému konci těhotenství dospěje jen menšina početí. Žena obvykle ani neví, že je těhotná, potrat proběhne jako silnější, třeba lehce zpožděná menstruace. Každopádně jeden potrat nepovažujeme za nic mimořádného. Obvykle nejsme ani schopni zjistit jeho příčinu. Prognóza dalšího těhotenství je dobrá, žádná mimořádná opatření nejsou nutná. Doporučujeme jen dodržet mezi potratem a novým otěhotněním odstup alespoň 6 měsíců.
Jiná situace je při opakovaném potrácení. Vždy musíme pátrat po příčině a před dalším otěhotněním se ji snažit odstranit. Ženě poskytujeme speciální, tzv. prekoncepční péči. Spočívá v optimalizaci hormonálních poměrů, zajištění dostatku vitaminů, úpravě životního režimu. Po zjištění gravidity doporučujeme pracovní neschopnost, někdy i krátké hospitalizace. Vývoj gravidity intenzivně sledujeme, někdy preventivně podáváme léky Výsledky prekoncepční péče bývají obvykle dobré.

Další odpovědi
anetadela1

Může, ale je tam určité riziko, že už taky nemusí.

Mám kamarádku, která byla na potratu, jednou samovolně potratila a dneska má už roční holčičku.

HOMER

Potrat může být riziko pro budoucí těhotenství Přijít o nenarozené miminko je pro ženy vždy velká psychická i fyzická zátěž. Prodělaný potrat, ať už samovolný, nebo interrupce, může přinést potíže i v budoucnu. Třeba při dalším pokusu o otěhotnění.

Rozlišujeme dva typy potratů – spontánní (samovolný) a uměle navozený (interrupce). Uměle provedený potrat s sebou nese jistá rizika. Pomineme-li následky psychické, jsou to především komplikace, které mohou nastat během samotného zákroku a po něm. Kromě bezprostředního ohrožení života, které je však spíše výjimečné, může dojít mimo jiné k infekcím a zánětům. A právě ty představují nebezpečí do budoucna. Kvůli těmto okolnostem totiž často dochází ke srůstům v okolí dělohy, které mohou vést až k neplodnosti nebo mimoděložnímu těhotenství.
Bariéra mezi spermií a vajíčkem

Děje se tak z prostého důvodu – spermie nemají volnou cestu k vajíčku, proto nemůže dojít k oplodnění. Ani v případě, že spermie dokáže „prokličkovat“ mezi spletí vaziva a vejce oplodní, nemusí být ještě vyhráno. Oplodněné vajíčko nemá volně přístupnou cestu do dělohy a uhnízdí se jinde – například ve vejcovodech. Takto vzniká mimoděložní těhotenství.

V jak velikém procentu má ale interrupce takto smutné následky, není stále zcela jasné. Je totiž často těžké prokázat spojitost nemožnosti otěhotnění nebo otěhotnění mimoděložního právě s tímto výkonem. Jisté však je, že s počtem provedených potratů se rovněž zvyšuje i nebezpečí případných komplikací v budoucnu.

Dobře utajený potrat

Dalším typem potratu je ten spontánní neboli samovolný. Často se uvádí, že samovolným potratem končí okolo 15 % těhotenství. Zdá se však, že je toto číslo značně podhodnocené. Mnoho z nich totiž proběhne ještě v době, kdy žena o svém těhotenství neví. Na univerzitě v Aberdeenu ve Skotsku provedli studii, ve které zjišťovali, jestli mají ženy po spontánním potratu vyšší riziko potratu dalšího.

Z údajů o mnoha tisících žen opravdu vyplynulo, že v příštích těhotenstvích více hrozí nejen opětovný potrat, ale také další komplikace, jako je předčasný porod, nižší porodní váha dítěte, krvácení po porodu a podobně. Tato rizika jsou však relativně malá v porovnání s riziky po opakovaných samovolných potratech.

Ačkoliv je počet pozdních komplikací po jednom spontánním potratu nebo interrupci v podstatě nízké vzhledem k opakovaným potratům, nebezpečí přesto existuje. Proto je třeba pravidelně navštěvovat svého gynekologa, který by měl o předešlých ukončených těhotenstvích bezpodmínečně vě­dět.

Zdroj: http://www.zenska-neplodnost.cz/no­vinky/potrat-muze-byt-riziko-pro-budouci-tehotenstvi-338

Nuk nuk

Samozřejmě, že můž mít děti, ale interrupce zvyšuje riziko pozdějších samovolných potratů nebo předčasných porodů. Interrupce je zkrátka zásah do organismu každé tělo se s tímto zásahem vyrovnává jinak a různě dlouho.

jitka77

ryziko urcite je,ale kazda zena je jina,ja sama na potrate byla a mam 3 deti

panenka

u každého potratu máš nějaké riziko ale bát se nemusíš děti mít můžeš.já jsem byla 3 krát a mám ted 3 krásné zdravé děti