bolak

Když někdo na někoho namíří zbraní, a ten dotyčnej dostane infakrt a zemře, za co bude útočník souzen?

Pokud to bude pravá zbraň, tak by to měla bejt vražda, protože tam byl úmysl zabít a tak se taky stalo, no ne? Na druhou stranu, pokud to bude atrapa, tak vyvázne bez trestu nebo mu můžou přišít neúmyslné zabití? A pokud ano, je to vůbec fér? Co když na někoho vybafnu nebo uděláme hromadný „pšekvapenííí!“ a chlap se chytne za srdce a padne k zemi…to bych pak mohl být taky souzen, že jsem zavinil něčí smrt?

Nejlepší odpověď
mosoj

Taky budeš. Za ublížení na zdraví s následkem smrti.

Další odpovědi
Pájo

Zajímavý nástin coby-kdyby.
Výklad z pohledu práva nebude jednotný.
Těžko odpovědět, vše by bylo o dokazování úmyslu a dalších okolnostech.
Bral by se v potaz i názor lékaře… a závažnost srdečního onemocnění toho člověka před okamžikem, než se na něho mířilo (jedno jestli atrapou zbraně nebo skutečnou zbraní – pravost pozná max. odborník a stejně musí pedpokládat, že se jedná o pravou zbraň) …nebo než se na něho bafnulo.

led

So zbraňou sa na človeka nemieri!
Základná zásada pri narábaní so zbraňou, výnimku máte špecifikovanú v prepisoch o použití zbrane.
Nikdy nemôžte vedieť, ako zareaguje človek, na ktorého mierite. Ak by som vám pri tom ublížila, bola by to kvalifikovaná sebaobrana, nemusím predpokladať dobré úmysly a prázdnu zbrań. Takže nemusí ísť len o zábavu, alebo dokonca detskú hračku.
Starý príklad z Čiech – hodspodský sa cítil ohrozený zbraňou, útočníka zastrelil. Bol oslobodený.
Takže nemusí ísť len o slabé srdce, ľudské reakcie sú nevyspytateľné.

bolak

mosoj: nevím no, ale tohle se mi moc nezdá, já přece nemohl vědět že má ten člověk slabý srdce…to je jako kdybych uvařil jídlo ve kterým by byli rozmixovaný ořechy člověku kterej je na ně alergickej, což já bych nevěděl. Za to by mě přece taky nikdo nemoch vinit, prostě nehoda..