bolak

Když nějakej vandal zapálí někomu barák a chytnou ho policajti, je povinen tomu majiteli zaplatit škodu?

Nebo nic platit nemusí a jen ho zavřou?

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Van­dalov%C3%A9

Nejlepší odpověď
led

V prípade poistenia – majiteľovi zaplatí škodu poisťovňa, ktorá následne peniaze vymáha od páchateľa trestného činu
PS.
Ako nahradí páchateľ škodu, ktorá je vyššia než jeho finančné možnosti – pôžičku nedostane (nemá čím ručiť)? Skončí na ulici s dlžobou voči veriteľovi bez možnosti získať financie na prežitie a splatenie. Že poškodený nemá kde žiť, má smolu… Dnes máme už len ochranu ľudských práv, máte právo žiť, ale ako, to sa už nehovorí. V staroveku to bolo jednoduchšie. Ale ani tam sa nik nestaral, či poškodený mal z čoho žiť a kde bývať. V prípade v odkaze menovaných Vandalov si škodu vymáhal poškodený s mečom v ruke, prípadne iným násilným spôsobom.

Další odpovědi
marci1

Když někdo někomu zapálí dům, tak je to žhář, zavřou ho a zaplatí škodu.

mosoj

NE! U nás mu majitel ještě poděkuje, že ho zbavil starostí a je rád že nemusí platit on pachateli za námahu.

cukrar

  1. musí mu žhářství dokázat soud a odsoudit ho
  2. ano musí uhradit škodu, pokud bude mít z čeho.