Avatar uživatele
Danča84

když nabízím podnájem…

Odpověděla jsem na inzerát, v němž žena s dítětem hledá podnájem. Mám teď volné prostory v podkroví RD které bych jí nabídla. Co všechno mám zařídit – úřady a tak? Domek je v osobním vlastnictví, na hypotéku kterou řádně splácíme.
Jak mám ošetřit, že bych potřebovala aby se podnájemníci vystěhovali před manželovo návratem z VT, když nevím datum návratu – a v případě propuštění již po odpykání poloviny trestu se toto datum dozvím asi až na posledí chvíli? V prvním rozhovoru jsem na toto upozorňovala, ale chtěla bych to mít ve smlouvě písemně.
A za druhé, kolik mohu požadovat nájem + energie, když by obývali podkrovní pokoj cca 10m2, měli k dispozici vlastní koupelnu s wc, kuchyni pochopitelně společnou se mnou. Bydlím v menší, leč plně občansky vybavené obci, cca 6km od okresního města, do něhož je dobré autobusové spojení (do školy i na směny co pracuje ta žena). Nechci být za zlatokopku, spíše nechci být doma sama a zároveň bych ráda někomu pomohla v těžké situaci (sama jsem na podnájmu bydlela tak vím jaké to je, svou smlouvu mám také schovanou, jen tam potřebuji upravit ten odchod a výši nájmu – já bydlela v trochu jiných podmínkách a jiné byly i ceny nemovitostí). Ale na charitu si také hrát nechci. Takže bych to viděla tak na nižší průměr.
Děkuji
Doplňuji:
Ocko děkuji, ale na realitách (jakýchkoliv co jsem koukala) jsou pronajímány jen celé byty. Existuje však i možnost spolubydlení, kdy má část bytu majitel, část nájemník a část je společná pro oba. Většinou to bývá tak, že třeba starší manželé pronajmou studentům pokoj po dětech, nebo tak. Já nabízím navíc i koupelnu s wc, protože máme 2× – jednu nahoře u ložnice kterou jim nabízím (sama už od manželovo odjezdu spím v obýváku, celý dům je na mě moc velký), druhou dole. Jinak já před 5 lety v Praze platila za pokoj 2×5m 5000 včetně energií, a to jsme měli společnou nejen kuchyni, ale i koupelnu a wc. A ještě jsem jim tam uklízela – pravda, dobrovolně – protože v tom co tam ty holky nadělaly se nedalo existovat a čekat až je to trkne, bych se nedočkala!
Takže jsem myslela že bych jim navrhla tak 3–3,5t? Vzhledem k tomu že tady není Praha, ceny klesly, ale zase by měli tu koupelnu…

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? anonym, johana 56, hanulka11 před 4208 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Podle typu Vaší obce si na Reality.cz najděte podobnou lokalitu a podívejte se v jakých rozmezích se pohybují výše nájmu. 10 m není nijak velký pokoj, navíc hodnotu snižuje společná kuchyně. Mně za tento nedostatek majitelka snížila nájemné o pětinu.
Většinou má nájemní smlouva dvouměsíční výpovědní lhůtu, která začíná běžet po skončení měsíce, v němž byla výpověď podaná.
Zkuste se se svou nájemnicí domluvit na tom, že uzavřete smlouvu na dobu určitou k datu pravděpodobného návratu manžela z VT(v případě zkráceného trestu). Pokud to bude s jeho návratem jinak, tak můžete smlouvu prodloužit.
Doplňuji:
Ta částka je odpovídající. Ale když se domluvíte s ohledem na energie na 4 tisících, bude to také v pořádku. Nic moc výdělek, ale cena za nájem slušná (oboustranně). Jde o dvě osoby.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
spolubydleni

S tou smlouvou Vám pomohu. Lépe je udělat smlouvu podnájemní – tam si můžete nasmlouvat, co chcete, ale je to šiřší – vysvětlím. Více volnosti také dává nový občanský zákoník platný od 1.1.2014. Velmi důležité je prověřit si toho, koho k sobě do bytu stěhujete. Něškdy je problém vystěhovat ženu s dítětem, která nemá kam jít. Na druhé straně opravdu můžete někomu pomoci. Prosím, napište mi Váš mail. Více napíši po Vašem mailu na: annaslusna@seznam.cz
Doplňuji:
Prosím, nepište zde blbosti. Podle současného občanského zákoníku je výpovědní lhůta tříměsíční. E-mail: annaslusna@seznam.cz

Upravil/a: spolubydleni

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
hanulka11

jsi odvážná- já bych tedy společnou kuchyň nenabídla, ale mám už asi víc zkušeností i těch špatných než ty

před 4208 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
spolubydleni

Nevidím v tom problém. Jen musíš umět vybírat. VYSVĚTLÍM. E-mail: annaslusna@seznam.cz

před 3771 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Danča84

Hanulko díky za názor:-) No v tom podnájmu co jsem bydlela kdysi já, jedna spolubydlící byla děsný čuník – i mimo kuchyni -, tak doufám že dospělá žena s dítětem bude rozumější:-D Jinak co je manža pryč, skoro nevařím, takže nepočítám že bychom přes sebe moc skákali – mě stačí jen na pár minut denně mikrovlnka a konvice – jím víceméně buď ohřívané z práce nebo instantní polévky (je to rychlé a levné)…

před 4208 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek