Danča84

když nabízím podnájem…

Odpověděla jsem na inzerát, v němž žena s dítětem hledá podnájem. Mám teď volné prostory v podkroví RD které bych jí nabídla. Co všechno mám zařídit – úřady a tak? Domek je v osobním vlastnictví, na hypotéku kterou řádně splácíme.
Jak mám ošetřit, že bych potřebovala aby se podnájemníci vystěhovali před manželovo návratem z VT, když nevím datum návratu – a v případě propuštění již po odpykání poloviny trestu se toto datum dozvím asi až na posledí chvíli? V prvním rozhovoru jsem na toto upozorňovala, ale chtěla bych to mít ve smlouvě písemně.
A za druhé, kolik mohu požadovat nájem + energie, když by obývali podkrovní pokoj cca 10m2, měli k dispozici vlastní koupelnu s wc, kuchyni pochopitelně společnou se mnou. Bydlím v menší, leč plně občansky vybavené obci, cca 6km od okresního města, do něhož je dobré autobusové spojení (do školy i na směny co pracuje ta žena). Nechci být za zlatokopku, spíše nechci být doma sama a zároveň bych ráda někomu pomohla v těžké situaci (sama jsem na podnájmu bydlela tak vím jaké to je, svou smlouvu mám také schovanou, jen tam potřebuji upravit ten odchod a výši nájmu – já bydlela v trochu jiných podmínkách a jiné byly i ceny nemovitostí). Ale na charitu si také hrát nechci. Takže bych to viděla tak na nižší průměr.
Děkuji
Doplňuji:
Ocko děkuji, ale na realitách (jakýchkoliv co jsem koukala) jsou pronajímány jen celé byty. Existuje však i možnost spolubydlení, kdy má část bytu majitel, část nájemník a část je společná pro oba. Většinou to bývá tak, že třeba starší manželé pronajmou studentům pokoj po dětech, nebo tak. Já nabízím navíc i koupelnu s wc, protože máme 2× – jednu nahoře u ložnice kterou jim nabízím (sama už od manželovo odjezdu spím v obýváku, celý dům je na mě moc velký), druhou dole. Jinak já před 5 lety v Praze platila za pokoj 2×5m 5000 včetně energií, a to jsme měli společnou nejen kuchyni, ale i koupelnu a wc. A ještě jsem jim tam uklízela – pravda, dobrovolně – protože v tom co tam ty holky nadělaly se nedalo existovat a čekat až je to trkne, bych se nedočkala!
Takže jsem myslela že bych jim navrhla tak 3–3,5t? Vzhledem k tomu že tady není Praha, ceny klesly, ale zase by měli tu koupelnu…

Odpovědi
anonym

Podle typu Vaší obce si na Reality.cz najděte podobnou lokalitu a podívejte se v jakých rozmezích se pohybují výše nájmu. 10 m není nijak velký pokoj, navíc hodnotu snižuje společná kuchyně. Mně za tento nedostatek majitelka snížila nájemné o pětinu.
Většinou má nájemní smlouva dvouměsíční výpovědní lhůtu, která začíná běžet po skončení měsíce, v němž byla výpověď podaná.
Zkuste se se svou nájemnicí domluvit na tom, že uzavřete smlouvu na dobu určitou k datu pravděpodobného návratu manžela z VT(v případě zkráceného trestu). Pokud to bude s jeho návratem jinak, tak můžete smlouvu prodloužit.
Doplňuji:
Ta částka je odpovídající. Ale když se domluvíte s ohledem na energie na 4 tisících, bude to také v pořádku. Nic moc výdělek, ale cena za nájem slušná (oboustranně). Jde o dvě osoby.

spolubydleni

S tou smlouvou Vám pomohu. Lépe je udělat smlouvu podnájemní – tam si můžete nasmlouvat, co chcete, ale je to šiřší – vysvětlím. Více volnosti také dává nový občanský zákoník platný od 1.1.2014. Velmi důležité je prověřit si toho, koho k sobě do bytu stěhujete. Něškdy je problém vystěhovat ženu s dítětem, která nemá kam jít. Na druhé straně opravdu můžete někomu pomoci. Prosím, napište mi Váš mail. Více napíši po Vašem mailu na: annaslusna@seznam.cz
Doplňuji:
Prosím, nepište zde blbosti. Podle současného občanského zákoníku je výpovědní lhůta tříměsíční. E-mail: annaslusna@seznam.cz

hanulka11

jsi odvážná- já bych tedy společnou kuchyň nenabídla, ale mám už asi víc zkušeností i těch špatných než ty

spolubydleni

Nevidím v tom problém. Jen musíš umět vybírat. VYSVĚTLÍM. E-mail: annaslusna@seznam.cz

Danča84

Hanulko díky za názor:-) No v tom podnájmu co jsem bydlela kdysi já, jedna spolubydlící byla děsný čuník – i mimo kuchyni -, tak doufám že dospělá žena s dítětem bude rozumější:-D Jinak co je manža pryč, skoro nevařím, takže nepočítám že bychom přes sebe moc skákali – mě stačí jen na pár minut denně mikrovlnka a konvice – jím víceméně buď ohřívané z práce nebo instantní polévky (je to rychlé a levné)…