Avatar uživatele
ondrejondrik

Když mi někdo neznámý tyká, mám mu také tykat?

Věk 18–30 let (muž), komunikace face-to-face.
Neznámým lidem se vyká, co když mi někdo na ulici/v práci, atd. začne po případnému představení (a podání ruky) automaticky tykat? Má člověk automaticky také přejít k tykání, i když se jedná o ženu/starší­ho/„výše“ postaveného?

Dodatečná otázka: Když si s někým vykám, na internetu (chat) logicky také vykám?

Zajímavá 0 před 2973 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Dismas

Radši ne. Doporučuji vykat zvláště mrazivým tonem.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
gecco

  1. ano, tyka-li ti osoba výše postavena, tykej i ty ji – je to jasné sdělení
  2. na netu všem tykam – patří to k ‚bontonu‘ – pokud mi chce někdo vykat, asi pro to má svůj důvod – treba je nesmela

😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Není-li značný věkový rozdíl, podřízený vyká nadřízenému (mimo práci není nutno), muž vyká ženě, nevýznamný významnému.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
luky.1986

Je mi 30 ale vypadam mladsi, nez jsem. Kdyz mi nekdo v praci zacne tykat a je cca o deset let starsi, taky mu hned tykam. Nekoho to obcas zarazi, ale 15 mi uz bylo, aby mi kazdej tykal a ja mu vykal. Obcas mi sef omylem zatyka, ale za par chvil zase prejde k vykani, protoze si to asi uvedomi. Je mu 45 a nenapadlo by me mu to vracet:)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kryšpín

Tam co se cestuje na velbloudech se tyká, tam je to jedno

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Kepler: Nesouhlasím. Až na vztah učitel – prvňáček je snad tykání-vykání oboustrané. Na tykání se vždy dva musí dohodnout a v této situaci tikání navrhuje ten společensky výše postavený. Pokud mi někdo tyká a není společensky alespoň o 3 úrovně výš (to by mohl být tak asi papež, příp. prezident kterého bych si vážil) pak pro mně tykání z jeho strany znamená automaticky povolení mu tykat také. (navíc za jistých okolností to mohu brát jako urážku)

před 2973 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ondrejondrik

Právě, zaráží mě to že podle etikety by se na tykání měli lidé dohodnout. Učitelé kteří nás znají během dospívání/někdo známý co nás zná od dětství, u těch chápu že mi tykají… Ale když mi při podání ruky na „dobrý den“ odpoví „ahoj“ či při oslovení hned tyká, nevím jestli tykat (ať je mu kolik je, je to žena, apod.).

před 2972 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

pokud někoho znám z netu, kde mu tykám a pak ho na nějaké akci potkám, je logické mu tykat dál (až na vyjímky). Pokud někoho znám osobně a vykám mu, budu mu vykat i na netu.

před 2971 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek