yves

Když mám pracovní smlouvu do konce roku, kdy mě má zaměstnavatel upozornit, že ji neprodlužuje?

Pracuji v obchodě u soukromnika, 30 a 31 máme zavřeno a 2 je inventura. Když přijdu 2 do práce, musí mi smlouvu prodloužit? Dělá to tak 4 roky.

Nejlepší odpověď
anonym

Jestliže je pracovní smlouva na dobu určitou, předpokládá se, že obě strany chtějí práci vykonávat pouze v tomto období. Není tedy nutné, aby se strany vzájemně upozorňovaly, že smlouvu neprodlužují.

Další odpovědi
ivzez

Jestli Vám zaměstnavatel už čtyřikrát prodloužil pracovní smlouvu, můžete zaměstnavateli před koncem sjednané doby doručit (!!nestačí odeslat!!) písemné sdělení, že se Váš pracovní poměr změnil v pracovní poměr na dobu neurčitou
a že trváte na dalším zaměstnávání.

Pokud chcete skončit, nemusíte psát nic.

Přijít 2. ledna do zaměstnání nestačí. Musela byste se souhlasem
(nebo slespoň s vědomím) zaměstnavatele pracovat. Přijdete-li 2. 1.
do práce, může Vás zaměstnavatel poslat dpmů se zdůvodnéněím,
že sjednaná doba uplynula 31. 12.

Zaměstnavatel není povinen Vás upozornit, že smlouvu neprodlouží.
Zaměstnavatel není povinen s Vámi uzavřít novou smlouvu ani prodloužit stávající.

ZP, § 65, odst. 2:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p65

anonym

Tak to nevím, kdy má upozornit, já jsem se ve všech zaměstnáních setkal s tím, že až posledního v měsíci o půl druhé mně volali na osobní, že buď ji prodlužují na další 2 měsíce nebo, že od prvního jsem propuštěný.
Oni to dělají ze zištných důvodů, protože kdyby někdo věděl dopředu, že smlouvu neprodlouží, tak by tu práci odflakoval a to oni nepotřebují.Pot­řebují aby jsi až do poslední minuty dělal s nasazením a s vědomím, že zítra přijdeš zase.

Drap

Smlouva je záležitostí obou stran. Neni stanovena lhůta pro prodloužení. Pokud ti zaměstnavatel nic neoznámí do posledního dne platnosti smlouvy, tak budeš vědět, že ji neprodlužuje.
Když přijdeš druhého, tak ti smlouvu prodloužit nemusí. Na druhou stranu druhého nemusíš vůbec chodit.

led

1 – Termínovaná zmluva končí dňom ukončenia termínu, stanoveného v zmluve.
2 – Teraz vopred upozorňujem, v tomto bode vychádzam zo starého ZP, neviem, či sa v súčasnom ZP tento bod nezrušil. Radšej si to overte.
V prípade, že vás „bývalý“ zamestnávateľ zamestná aj po tomto termíne, zmluva sa automaticky mení z termínovanej na dobu neurčitú.
Radšej si to overte.
3 – Pri termínovanej zmluve zmluvné strany nie sú povinné sa navzájom upozorňovať na prichádzajúci termín ukončenia zmluvného vzťahu.

marci1

Upozornit Tě nemusí a nemusí ji ani prodloužit (i když to udělal již 4×).Před 30. prosincem si u zaměstnavatele zjisti, jestli Ti ji prodlouží. Na 2. ledna už nemáš uzavřenou pracovní smlouvu. 🙂

anonym

U nás, na pracovišti byla vývěsní tabule, kde každý měsíc byly napsány jména zaměstnanců, kteří mají navštívit personální, kterým v následujícím měsíci končí PS na dobu určitou a tam se dozví verdikt.

STRUCTOR

Cituji příslušnou pasáž zákona v účinném znění: „Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.“

led

ivzez,
viem, že je to nosenie dreva do lesa, ale sú vrtáci, ktorí vyžadujú presnejšiu štylizáciu, formuláciu, dôkazy a často robia zo seba Brouka Pytlíka, čím znepríjemňujú život iným

váš text v odpovedi (mne môže byť jasný, ale Pytlík si zgustne)
Zaměstnavatel není povinen s Vámi uzavřít novou smlouvu ani prodloužit stávající.

Možno by bolo lepšie doplniť vetu:
Zaměstnavatel není povinen s Vámi uzavřít novou smlouvu ani prodloužit stávající, pokud nepokračujete po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací.

formulácia v odkaze
(2) Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.

led

STRUCTOR,
pri citácii je dobré uvádzať odkaz, z ktorého je citát čerpaný
prosím doplniť číslo zákona, paragraf a odsek.
ďakujem za potvrdenie môjho 2.bodu v odpovedi na túto otázku.„V prípade, že vás "bývalý“ zamestnávateľ zamestná aj po tomto termíne, zmluva sa automaticky mení z termínovanej na dobu neurčitú."