Avatar uživatele
yves

Když mám pracovní smlouvu do konce roku, kdy mě má zaměstnavatel upozornit, že ji neprodlužuje?

Pracuji v obchodě u soukromnika, 30 a 31 máme zavřeno a 2 je inventura. Když přijdu 2 do práce, musí mi smlouvu prodloužit? Dělá to tak 4 roky.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: yves

Zajímavá 0 před 3075 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Jestliže je pracovní smlouva na dobu určitou, předpokládá se, že obě strany chtějí práci vykonávat pouze v tomto období. Není tedy nutné, aby se strany vzájemně upozorňovaly, že smlouvu neprodlužují.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivzez

Jestli Vám zaměstnavatel už čtyřikrát prodloužil pracovní smlouvu, můžete zaměstnavateli před koncem sjednané doby doručit (!!nestačí odeslat!!) písemné sdělení, že se Váš pracovní poměr změnil v pracovní poměr na dobu neurčitou
a že trváte na dalším zaměstnávání.

Pokud chcete skončit, nemusíte psát nic.

Přijít 2. ledna do zaměstnání nestačí. Musela byste se souhlasem
(nebo slespoň s vědomím) zaměstnavatele pracovat. Přijdete-li 2. 1.
do práce, může Vás zaměstnavatel poslat dpmů se zdůvodnéněím,
že sjednaná doba uplynula 31. 12.

Zaměstnavatel není povinen Vás upozornit, že smlouvu neprodlouží.
Zaměstnavatel není povinen s Vámi uzavřít novou smlouvu ani prodloužit stávající.

ZP, § 65, odst. 2:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p65

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?gecco Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Tak to nevím, kdy má upozornit, já jsem se ve všech zaměstnáních setkal s tím, že až posledního v měsíci o půl druhé mně volali na osobní, že buď ji prodlužují na další 2 měsíce nebo, že od prvního jsem propuštěný.
Oni to dělají ze zištných důvodů, protože kdyby někdo věděl dopředu, že smlouvu neprodlouží, tak by tu práci odflakoval a to oni nepotřebují.Pot­řebují aby jsi až do poslední minuty dělal s nasazením a s vědomím, že zítra přijdeš zase.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Smlouva je záležitostí obou stran. Neni stanovena lhůta pro prodloužení. Pokud ti zaměstnavatel nic neoznámí do posledního dne platnosti smlouvy, tak budeš vědět, že ji neprodlužuje.
Když přijdeš druhého, tak ti smlouvu prodloužit nemusí. Na druhou stranu druhého nemusíš vůbec chodit.

Upravil/a: Drap

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

1 – Termínovaná zmluva končí dňom ukončenia termínu, stanoveného v zmluve.
2 – Teraz vopred upozorňujem, v tomto bode vychádzam zo starého ZP, neviem, či sa v súčasnom ZP tento bod nezrušil. Radšej si to overte.
V prípade, že vás „bývalý“ zamestnávateľ zamestná aj po tomto termíne, zmluva sa automaticky mení z termínovanej na dobu neurčitú.
Radšej si to overte.
3 – Pri termínovanej zmluve zmluvné strany nie sú povinné sa navzájom upozorňovať na prichádzajúci termín ukončenia zmluvného vzťahu.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Upozornit Tě nemusí a nemusí ji ani prodloužit (i když to udělal již 4×).Před 30. prosincem si u zaměstnavatele zjisti, jestli Ti ji prodlouží. Na 2. ledna už nemáš uzavřenou pracovní smlouvu. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

U nás, na pracovišti byla vývěsní tabule, kde každý měsíc byly napsány jména zaměstnanců, kteří mají navštívit personální, kterým v následujícím měsíci končí PS na dobu určitou a tam se dozví verdikt.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
STRUCTOR

Cituji příslušnou pasáž zákona v účinném znění: „Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.“

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

ivzez,
viem, že je to nosenie dreva do lesa, ale sú vrtáci, ktorí vyžadujú presnejšiu štylizáciu, formuláciu, dôkazy a často robia zo seba Brouka Pytlíka, čím znepríjemňujú život iným

váš text v odpovedi (mne môže byť jasný, ale Pytlík si zgustne)
Zaměstnavatel není povinen s Vámi uzavřít novou smlouvu ani prodloužit stávající.

Možno by bolo lepšie doplniť vetu:
Zaměstnavatel není povinen s Vámi uzavřít novou smlouvu ani prodloužit stávající, pokud nepokračujete po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací.

formulácia v odkaze
(2) Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.

před 3074 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

STRUCTOR,
pri citácii je dobré uvádzať odkaz, z ktorého je citát čerpaný
prosím doplniť číslo zákona, paragraf a odsek.
ďakujem za potvrdenie môjho 2.bodu v odpovedi na túto otázku.„V prípade, že vás "bývalý“ zamestnávateľ zamestná aj po tomto termíne, zmluva sa automaticky mení z termínovanej na dobu neurčitú."

před 3074 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek