Kulpix

Když mám na objímce max. 60 W, mohu tam dát úspornou zářivku s příkonem 35 W a svítivostí jako kl. 78wattová žárovka?

Nebo to neunese.?

Doplňuju.
Jen DOCHY pochopil jak to myslím. Psal jsem to ve spěchu. Má to být tak, jako je to v hlavní otázce.

Nejlepší odpověď
Dochy

Pokud má příkon 35W a svítivost odpovídající 78W žárovce, pak ji tam klidně dej. (ověř si, že se nebude úsporka přehřívat, může ji to zkrátit životnost, ale svítidlo to vydrží)

Rejpavá:
Pokud má opravdu příkon 35W a výkon 78W tak ji tam nedávej, hrozí zničení svítidla. Zároveň zjistit technické podrobnosti a uháněj s nimi na patentový úřad (pokud to neudělal autor – jako že neudělal, to už bychom se doslechli) 😉

Další odpovědi
Hlada

Rozhodně ne!!!!
Žárovku s výkonem 78 W a příkonem 35 W ihned odnes na patentový úřad. Jde o dosud nevynalezené perpetuum mobile.

Kepler

Co je to za nesmysl? Jak může být výkon vyšší, než příkon? O jaký zdroj se jedná?

mosoj

Dej tam 10 w LEDku a budeš mít po starostech a opravdu něco uspoříš.

Front

Můžeš. Na objímce se jedná se o příkon.

isteron

keď je na objímke max t.z., že sa má vložiť do nej žiarovka s max príkonom 60 W.
Úsporná má príkon 35 W, tak kľudne ju môžeš použiť. Svietivost sa uvádza preto, aby si mohol spotrebiteľ porovnať, aké silné svetlo mu žiarovka dáva. Ja som pre porovnanie klas W delil 5, a to mi dalo požiadavku na úspornú žiarovku.
Napr. v kuchyni som namiesto 75 W klasickej, použil len 15 W úspornej.
Prehriatie nehrozí, úsporné vydávajú omnoho slabšie teplo, ako klasické. V tom problém nevidím. Označenie max 60 W sa uvádza pre klasické Edisonove žiarovky.

suaeda

Zřejmě se jedná o úspornou žárovku např. typu LED apod. Podle mne by neměl být problém žárovku s příkonem 35 W instalovat do uvedené objímky. Jiná věc může nastat a to nejenom v tomto případě, že ochranný kryt lustru, nebo lampičky zabraňuje odvětrávání a žárovka i nejbližší okolí se může více zahřívat. V takovém případě bych to nedoporučoval.

Dochy

Pochopili i ostatní, ale proč si nerejpnout, když jsi nahrál na smeč 😉