pizlicka

kdyz jsem dostala darem dum,a prodam jej a koupi novy dum…

je to stale dar,nebo uz se to zapocitava do spolecneho jmeni manzelu??
Doplňuji:
dostala jsem dum darem az v manzelstvi.

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud jsi dar dostala Ty a ne s manželem společně, potom je to Tvoje osobní vlastnictví a do SJM v žádném případě nespadá.
Pokud tento dům budeš chtít prodat, je to stále Tvůj osobní majetek a do SJM nepatří. V každém případě je ale nutné si založit veškeré doklady, z nichž vyplývá, že peníze utržené za prodej darované nemovitosti jsou právě z tohoto prodeje a že právě tyto prostředky jsou vloženy do prodeje nového domu. Pokud by byla i jen část peněz sloužících ke koupi nové nemovitosti použita ze společných prostředků, tak by situace vypadala jinak. Na toto pozor. Částky, o které půjde, by měly být patrné z kupních smluv, případně z bankovních výpisů.

Další odpovědi
Ar

Když dostaneš dům za svobodna, ten v době manželsví prodáš a koupíš jiný. Je to už společné vastnictví. Pokud neuzavřeš s manželem nějakou smlouvu. (samozřejmě u právníka)
Doplňuji:
Tak jestli až v manželsví a nebyla sepsána nějaká smlouva, je to taky bezpodílového spoluvlastnictví. Nejsem ,ale právník.

arygnoc

toto je celkom zložité:

ak máte darovaciu listinu, (po zaplatení darovacej dane, tuším 1% z hodnoty domu), majiteľom je osoba uvedená na darovacej listine.
Po predaji domu, mám obavu, že budete musieť zaplatiť ďalšiu daň (máte zisk), a peniaze sa stávajú spoločným majetkom manželov, pokiaľ neuzavriete tzv. manželskú zmluvu, že tieto peniaze sú Vaše.
Ak za tie peniaze kúpite ďalší dom (a doložíte to), dom je Váš (podľa manželskej zmluvy, najlešie uzavrieť ďalšiu), ale pokiaľ na dom (drahší) doplatíte zo spoločných úspor manželov, adekvátna časť domu sa stáva spoločným vlastníctvom manželov.
Po Vašej smrti (teda v jej prípade) je druhý manžel zo zákona dedičom polovice vašej časti domu, deti si delia rovným dielom druhú polovicu (zo zákona, možno upraviť závetom).

Doporučujem navštíviť právnika.

venkovan

Šel bych do jurty. A zbytek někde protancoval. Má to nesporné výhody, během několika chvil je člověk i s vlastní střechou zas na jiné pastvině.
Nicméně, asi bych s takovou otázkou zamířil za právníky. Jestli se nemýlím – je to dar od současného manžela, tak snad by mohla existovat nějaká dohoda a ne právníci.