dáma z ČR

když je ve větě jméno a příjmení např:Karel Bílý si hrál na zahradě.co je podmět? a je holý rozvitý nebo několikanásobný

je podmět karel a je rozvitý slovem bílý?nebo jak to je?

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste se zamyslet a uvědomit si, že rozhodující při určování totožnosti je příjmení, tedy Bílý. Konkrétní osobu pak odlišuje křestní jméno Josef, František atd.
Proto je příjmení podmětem, shodným přívlastkem je pak křestní jméno
Tedy Bílý – podmět, Karel – shodný přívlastek vyjádřený podstatným jménem rozvíjí podmět.
Doplňte si, o jaký druh přívlastku jde.

Další odpovědi
samicek333

Podmět je určitě Karel a Bílý je přívlastek shodný, hrál je přísudek a na zahradě je příslovečné určení místa.

Tohle se učí asi tak až v 8. až 9. třídě…

Jan Honza

Odpověď na tyto otázku VŮBEC není jasná, nic tady není „určitě“ a ve škole se to učí příliš zjednodušeně. Doporučuji nespekulovat a raději si přečíst, co k tomu říká Ústav pro jazyk český: https://ujc.av­cr.cz/jazykova-poradna/dotazy/0013­.html:

„Váš dotaz je poměrně problematický. Jednoznačné řešení Vám nemůžeme poskytnout, české gramatiky se na něm totiž bohužel neshodnou. V. Šmilauer například chápe vztah jména a příjmení jako vztah přístavkový, jiní syntaktici zase jako přívlastkový, další mluvnice křestní jméno a příjmení syntakticky nerozčleňují a o tomto spojení mluví jako o komplexním větném členu.“

V článku pak následuje podrobnější rozbor.