bolak

Když je prodej léků na předpis trestný, je trestná i jejich koupě?

Na internetu se vždycky píše akorát o prodeji, ale o tom co se stane kupujícímu jsem nikde nenašel ani zmíňku.

Odpovědi
marci1

Myslím si, že koupě trestná není, ale člověk, který si koupí na internetu léky bez předpisu, může počítat s tím, že bude vyzván PČR k vysvětlení. Ale opravdu nechápu, jak je možné, že lidé riskují svůj život a zdraví nákupem léků, které mohou být v mnoha případech padělky. Podvodníci na prodej padělaných léků „vydělají“ milióny. ☹
Doplňuji:
Možná by to bylo trestné, kdyby někdo nakoupil léky za více než 5.000,– Kč.

mosoj

Ten umře.

zzzzz

To je stejné jako u drog. Také je trestné je prodat, ale není trestné je koupit.

Trestné je i nabízení léku, je to vlastně pokus a ten se bere jako dokonaný tr. čin.

arygnoc

samozrejme.
kupujúci VIE, že liek sa nedá kúpiť, tým pádom sa stáva podielnikom (trestný čin podielnictva):

§ 214
Podílnictví

(1) Kdo ukryje, na sebe nebo jiného převede anebo užívá

  1. věc nebo jinou majetkovou hodnotu, která byla získána trestným činem spáchaným na území České republiky nebo v cizině jinou osobou, nebo jako odměna za něj, nebo
  2. věc nebo jinou majetkovou hodnotu, která byla opatřena za věc nebo jinou majetkovou hodnotu uvedenou v písmenu a),

bude potrestán odnětím svobody až na čtyři léta, peněžitým trestem, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty; spáchá-li však čin ve vztahu k věci, která pochází z trestného činu, na který zákon stanoví trest mírnější, bude potrestán tímto trestem mírnějším.

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,

  1. spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 ve vztahu k věci nebo jiné majetkové hodnotě, která má větší hodnotu, nebo
  2. získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného větší prospěch.

(3) Odnětím svobody na dvě léta až šest let nebo propadnutím majetku bude pachatel potrestán,

  1. spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,
  2. spáchá-li takový čin ve vztahu k věci nebo jiné majetkové hodnotě pocházející ze zvlášť závažného zločinu,
  3. spáchá-li takový čin ve vztahu k věci nebo jiné majetkové hodnotě, která má značnou hodnotu, nebo
  4. získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.

(4) Odnětím svobody na tři léta až osm let nebo propadnutím majetku bude pachatel potrestán,

  1. spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 ve vztahu k věci nebo jiné majetkové hodnotě, která má hodnotu velkého rozsahu, nebo
  2. získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

zzzzz

Teoreticky by se to takto posoudit dalo, ale u nás je zavedená jiná praxe.

Vždyť mi máme vlastně dobré zákony, jen je třeba je využít.

arygnoc

v judikatúrach to tak považované je.

problém je ale v tom, že toto kupovanie je považované za malé zlo, o ktoré sa nikto nezaujíma – podobne ako u iných tr. činov (napr. tu spomínané nadržiavanie). kde niet žalobcu, niet sudcu.

v praxi by to potom vyzeralo tak, že polovička národa by sedela, štvrtina by súdila a štvrtina by boli bachari.

ale mohlo by to mať priaznivý vplyv na ekonomiku (väzňom zaviesť pod hrozbou fyzických trestov povinnosť pracovať – vznikla by lacná konkurencie schopná pracovná sila, japonci, nemci a amíci by tu pre nich postavili fabriky a peniačky do štátnej kasy by sa sypali).

všetci sa tu oháňajú právom na demokraciu (čo je demokratické na tom, keď vám niekto rozmláti hubu, zoberie mobil a pe§aženku, a nikto sa vás netastane a nikto ani nepôjde svedčiť [nič som nevidel]), mieto toho, aby si napred riadne plnil občianske povinnosti a až potom uplatňoval práva.
lenže tu je to práve naopak – typicky české.