fcoop

Když je něco nejapné,mohlo by být něco japné? Jak a odkud se výraz „nejapný“ vzal?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
anonym

Ano

Asi ano. Jako je napr.
Nerudny – rudny. 🙂
Je mi to vsechno – nejasny . Nebo jasny.. ? 🙂

  • iv-

Další odpovědi
hanulka11

Ne

Nejapný je dosud běžné, aspoň v některých nářečích (vých.-čes. tvářil se nejápně = přihlouple, jako by nerozuměl), japný bychom však cítili jako něco velmi zvláštního, nezvyklého, podivného. Příruční slovník jaz. čes. má na japný, japně, japnost jen po jednom dokladu, Kott pak (1, 601) pod japný má skutečné literární doklady jen na nejapný. Je nade vši pochybnost, že japný je neživotný knižní výtvor, který se neujal. Nebylo ho třeba, lidská povaha je už taková, že mnohem raději vytýká vady než přednosti

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3514

DaiWoman

Ne