Farishta

Když hodím pavouka či jiný „nelétací“ hmyz z balkonu, přežijou to? I třeba 10 patro…

P.S. Je mi jasný že jsou lehoučtí a tím pádem by to neměl být problém..ale i tak mě to zajímalo 😁

Odpovědi
střevo

nestane se mu nic
to ví už každý malý dítě
jen gecco to neví
😉

gecco

Nelze odpovědět – proč?? – protože FYZIKA…
___

  1. nelze obecně stanovit odolnost hmyzu proti nárazu (přetížení)
  2. nelze obecně stanovit součinitel odporu „hmyzu“ při letu (pádu) atmosférou
  3. nelze obecně stanovit hustotu „hmyzu“

lexx

pavouk vypustí jemnou niť a ta brzdí jak padák

Luxx

právě proto, že je lehký, tak by se mu snad nic nemělo stát

připomíná mi to otázku, kterou jsem měla v testu u zkoušky ze systematické zoologie – Jmenujte druh ryby/plaza/oboj­živelníka, který umí pasivně létat, aniž by byl vržen.. :D

mosoj

Rychlost pádu ve vakuu nezáleží na hmotnosti, je stejná pro všechna tělesa na Zemi !!!!!. Pírko bude padat stejně rychle jako kilové závaží !!!
V atmosféře se projevuje aerodynamický odpor který rychlost pádu tělesa zpomaluje. Rychlost pádu záleží na poměru plochy tělesa a jeho hmotnosti. Hmyz má malou hmotnost a velkou plochu, jeho rychlost pádu se hodně zmenšuje. Navíc, protože má nízkou hmotnost, má i malou kinetickou energii. Oproti tomu jeho skořápka či obal je velmi pevný a proto se nepoškodí při dopadu.

gecco

Mosoji – vakuum pomiňme, o tom otázka není…
😉
Navíc nejde ani tak o pevnost vnější kostry, jako spíše o přetížení, jemuž je při nárazu vystavený ´vnitřek´…
Opravdu si nedovolím tvrdit, že jakýkoli hmyz bez poškození přežije pád z větší výšky… A i tvrzení o nízké hmotnosti a velké ploše je velmi ´opovážlivé´ – co třeba šváb? – samice nelétají a tvar těla je poměrně rychle odporem vzduchu při pádu otočí ´hlavou dolů´… Pravda – mezní rychlost pádu v atmosféře jsem neměřil…
😁

gecco

No jo, Střevo, gecco totiž choval pavouky a ví, že pokud takový pavouk spadne třeba z metru, může to pro něj být smrtelně nebezpečné…
😁