Avatar uživatele
Farishta

Když hodím pavouka či jiný „nelétací“ hmyz z balkonu, přežijou to? I třeba 10 patro…

P.S. Je mi jasný že jsou lehoučtí a tím pádem by to neměl být problém..ale i tak mě to zajímalo 😁

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? MonkeyKing před 3213 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
střevo

nestane se mu nic
to ví už každý malý dítě
jen gecco to neví
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
gecco

Nelze odpovědět – proč?? – protože FYZIKA…
___

  1. nelze obecně stanovit odolnost hmyzu proti nárazu (přetížení)
  2. nelze obecně stanovit součinitel odporu „hmyzu“ při letu (pádu) atmosférou
  3. nelze obecně stanovit hustotu „hmyzu“

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lexx

pavouk vypustí jemnou niť a ta brzdí jak padák

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Luxx

právě proto, že je lehký, tak by se mu snad nic nemělo stát

připomíná mi to otázku, kterou jsem měla v testu u zkoušky ze systematické zoologie – Jmenujte druh ryby/plaza/oboj­živelníka, který umí pasivně létat, aniž by byl vržen.. :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Rychlost pádu ve vakuu nezáleží na hmotnosti, je stejná pro všechna tělesa na Zemi !!!!!. Pírko bude padat stejně rychle jako kilové závaží !!!
V atmosféře se projevuje aerodynamický odpor který rychlost pádu tělesa zpomaluje. Rychlost pádu záleží na poměru plochy tělesa a jeho hmotnosti. Hmyz má malou hmotnost a velkou plochu, jeho rychlost pádu se hodně zmenšuje. Navíc, protože má nízkou hmotnost, má i malou kinetickou energii. Oproti tomu jeho skořápka či obal je velmi pevný a proto se nepoškodí při dopadu.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
gecco

Mosoji – vakuum pomiňme, o tom otázka není…
😉
Navíc nejde ani tak o pevnost vnější kostry, jako spíše o přetížení, jemuž je při nárazu vystavený ´vnitřek´…
Opravdu si nedovolím tvrdit, že jakýkoli hmyz bez poškození přežije pád z větší výšky… A i tvrzení o nízké hmotnosti a velké ploše je velmi ´opovážlivé´ – co třeba šváb? – samice nelétají a tvar těla je poměrně rychle odporem vzduchu při pádu otočí ´hlavou dolů´… Pravda – mezní rychlost pádu v atmosféře jsem neměřil…
😁

před 3213 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

No jo, Střevo, gecco totiž choval pavouky a ví, že pokud takový pavouk spadne třeba z metru, může to pro něj být smrtelně nebezpečné…
😁

před 3213 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek