bolak

Když frajírek je zdrobnělina od frajera, tak jak je možný že mají ty dvě slova v dnešní době naprosto opačnej význam?

Nejlepší odpověď
led

Myslíš si že jsi Frajer?
Jsi dandy, floutek, hejsek, elegán, švihák a nebo naparáděný, vyzývavý, okázale se chovající mladík (věkem můžeš být i skloněn nad hrobem), namlouvající si ženy a obletující je… jsi přirozený Střed Vesmíru?
…nebo Frajírek
jenž chce budit pozornost jako frajer, ale na to nemá dost vnitřní energie i vnějšího projevu, pohled na něj připomíná puberťáka, snažícího se dostat do světa dospělých, cítit snahu zviditelnit se za každou cenu

Proč jsou frajer a frajírek proti sobě?
Lidská závist, snaha všechno, i pozornost na svou osobu, získat za každou cenu, použít každý způsob dosáhnout pozornost někdy nekalým (konflikt se zákonem), někdy trapným (televízní „show“) – to je vše vidno u frajírka budícího spíše smích i pláč než uznání „to je ale Frajer!“.
Frajerem sa člověk nestává, frajerem sa člověk rodí…

Další odpovědi
annas

Frajer má stále negativní významy, i když se objevil i kladný.

SSJC uvádí:

  1. nář. (též frajír) milenec, nápadník:
  2. ob. expr. naparáděný, vyzývavý, okázale se chovající mladík, namlouvající si ženy a obletující je
  3. nespisovný výraz, ale s kladným význam vznikl až vmnohe mnohem později

    Frajer = nebojácný, obdivovaný muž, také muž, který něco dokázal.

Takže frajírek je významové antonymum ke 3. významu.
Jinak expr. člověk přemrštěně a okázale projevující své sebevědomí, pýchu, domýšlivost, nadutost, nafoukanost, umíněnost; vůbec člověk pyšný, umíněný

U výrazu frajírek závisí na výslovnosti, intonaci. Tím se dává najevo, že jde o negativní vlastnosti – jazykový prostředek zdrobnělý (zjemnělý) se užívá pejorativně – využití slov ppdle citového zabarvení.
Doplňuji:
Pomocí zdrobnělin, které nezdrobňují, tedy vyjádříme citový vztah ke skutečnosti – ten může být kladný, který převažuje, ale také záporný. Řekneme-li o někom, že je frajírek, nevzhlížíme k dané osobě zrovna s obdivem.

.Zdrobnělý výraz = slovo označující svou příponou předmět menší než zpravidla nebo. drobný, menší míru vlastnosti ap., předmět, vlastnost atd. milou nebo nemilou (holčice). Obecně. vůbec něco drobného, malého.

Takže i z tohoto dodatku vyplývá, že frajírek „nezdrobňuje“ frajera., tudíž vyjadřuje záporný vztah.

Příklad jiný z ČRo
V současnosti se prostě nosí popíjet vínečko, v hospůdce si objednat pivko či pivečko, někde dokonce pivínko, odpoledne si zajít na kafíčko či kávičku, ke které Vám obsluha třeba nabídne i speciální meníčko. Samozřejmě to neznamená, že dostanete dětskou porci.

Příznak „menšího rozměru“, který zdrobněliny charakterizuje, se ve všech těchto případech vytrácí, do popředí se dostává někdy až přehnaná žoviálnost hostinských, kteří Vám nabízejí polívčičky, kuřátka, klobásky, prasátka apod.

lota

Nemají naprosto opačný význam, záleží na užití.

led

Frajírek je plagiátor frajera.
Vy s vašimi miestami až provokačnými otázkami ste frajer a väčšina to aj tak berie ako frajera provokácií…
ak by sa to niekto iný pokúšal napodobňovať, pokusy boli, bol by to len taký nedopečený frajírek.

bolak

aj to já přece vim že sem frajer,;) ale mě zajímá jak se stalo, že se z těchto dvou synonym staly v průběhu času v podstatě antonyma..

Sůwa

To máš podobné jako chlápek, chlapík a chlapák – vzhledově podobné, významově značně odlišné 🙂

bolak

no to nemáš vejce vejci, to je něco úplně jinýho :)