Michal Kole

Když firmě nevyhovuje asistent zdravotně postiženého, musí zaplatit zdravotně postiženému asistenta jiného ?

Logicky: Asistenta, si vybírá zdravotně postižený, aby si „sedli“.

To že asistent má třeba „pošramocenou“ minulost není důvod, aby byl zdravotně postižený odmítnut být zaměstnán v práci, kde je důležitá diskrétnost.

Zde by měl zaměstnavatel povinen najít vhodné řešení, aby netratil zdravotně postižený. To by se dalo kvalifikovat jako ROZPOR s DOBRÝMI MRAVY.

Odpovědi
terry

Myslím, že hledáš problémy tam, kde nejsou.
A i asistenti jsou jen prověření. Ne lidi s pošramocenou minulostí. Jsou to lidi, kteří mají lékařské znalosti, apod.

arygnoc

no to je jednoduché:

nehľadajte (ako postihnutý s asistentom) zamestnanie, kde budú zamestnaného (a jeho asistenta) preverovať.

Osobne by som žiadneho postihnutého nezamestnal.
Leda by spĺňal moje požiadavky, vtedy by ma jeho postihnutie nezaujímalo, podobne, ako ma nezaujíma jeho vyznanie, farba pleti a sexuálna orientácia, samozrejme, pokiaľ tieto na pracovisku nepropaguje, nepresadzuje a neobťažuje nimi.
Dokonca nerobím rozdiel ani medzi fajčiarmi a nefajčiarmi, bulimikmi a obéznymi, modrookými a hnedookými.

A k poslednému odstavcu:
Vy si robíte zo zamestnávateľa srandu: zamestnávateľ nemá povinnosť riešiť Vaše problémy – má starať o to, aby ste mali prácu, vhodné pracovné podmienky a aby ste dostali dohovorenú mzdu.
Nejaké „dobré mravy“ v biznise už dávno prestali platiť, natož k zamestnancom (nepliesť si so slušnosťou).
Pokiaľ chce zdravotne postihnutý pracovať, nech si buď vyberie prácu, ktorá mu vyhovuje a nebude revoltovať, alebo nech, ľudovo, ide kadeľahšie, alebo si nájde prácu, ktorú chce robiť (ale ktorú má pre obmedzenia ju má sťaženú) a nech sa postará o odstránenie (zjednodušenie) prekážok, ktoré mu tieto obmedzenia prinášajú.
Uvedomte si, je to problém postihnutého – nemôže robiť, môže ísť. Mňa, ako zamestnávateľa, jeho problémy nezaujímajú. Nie som charita.

(Upozorňujem, že sa bavíme o práci, o zamestnávaní – nie o pomoci postihnutým, to je iné kafe)

anonym

Michale, mne by jen zajímalo, jestli bude v té firmě pracovat asistent nebo postižený. Chtěla bych vidět firmu, která dobrovolně bude platit dva lidi, když neudělají práci ani za jednoho. Tak takový sociální systém jsem ještě neviděla. Ale třeba jsi ho právě vymyslel.

mundo

U nas na Slovensku maju vacsie firmy(nad 20 zamestnancov) povinnost zamestnavat 3.2 percenta postihnutych ludi na celkovom pocte zamestnancov, inak platia rocny odvod okolo 905eur za kazdeho postihnuteho, ktoreho by mali zamestnat a nezamestnaju. Ked ma asistent posramotenu minulost, tak to nie je dovod, aby nebol postihnuty zamestnany u firmy. Asistenta neplati firma, ale u nas Urad socialnych veci a rodiny, u vas nejaka ekvivalentna organizacia.

Reuef

firma to nebude resit a vyhodi te – a napise ti, ze te vyhodila pro nadbytecnost – urcite ti nic navic platit nebude