Galax

Když firma zkrachuje, můžu marodit?

Když firma zkrachuje a druhý den bych šel marodit, kam mam odevzdat neschopenku, mam nějakou ochrannou lhůtu ?

Odpovědi
standa

Pokud vynechám polemiku na téma, že nejpíš firma nezkrachuje (nezmizí z povrchu zemského) ze dne na den…, tak bych v takovémto případě doporučoval odeslat neschopenku na OSSZ spolu s dopisem, ve kterém upozorníte na skutečnosti o údajném ´krachu´.

V této souvislosti upozorňuji, že nemocenské dávky obdržíte od OSSZ až od 22.kalendářního dne nemoci.

V prvých třech týdnech nemoci vám bude náležet náhrada nemocenských dávek, kterou vám musí proplatit zaměstnavatel. Pokud zaměstnavatel tomuto závazku nedostojí, můžete jej žalovat… a o úspěchu této žaloby lze v tuto chvíli jen spekulovat.

Co se týká ochranné lhůty, tak ta existuje a trvá 7 dní, kdy počátek této lhůty začíná běžet dnem skončení pracovního poměru. Ale ve vámi zmiňovaném případu bude docela problematické stanovit datum skončení pracovního poměru, pokud sám nepodáte tzv. okamžité zrušení prac.poměru (ale to je jiný příběh)…