annas

Když dostanete na frak, co se vám vlastně stane?

Jak toto úsloví vzniklo?

Nejlepší odpověď
hanulka11

to je jako dostat za uši – prostě prohrát něco

Další odpovědi
dědapetr

dostat na frak = eufemismus pro dostat na prdel = prohrát; podle tučňáků jejich lovu.

iceT

Taky dostanu vylágoš,utrpím porážku…

vagra

Zbývá odpovědět,jak toto úsloví vzniklo.
Slovo jsme přejali z němčiny, tam se dostalo z angličtiny, kde frock původně znamenalo mnišská sutana, stejně jako starofrancouzské původně snad germánské froc.
S dáváním a dostáváním na frak je to jednoduché, frak tu žertovně figuruje jako takříkajíc slušnější zástupce zadku, eventuálně něčeho ještě vulgárnějšího. Jde zkrátka o výprask ať už skutečný, nebo obrazný.

Zdroj: zkráceno a upraveno z-http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/167850