Matysek

kdyz dite nechce byt tam kde jej pridelil soud?

coz znamena ze dite bylo treba svereno do vychovy stridave a dite se rozhodlo zustat u jednoho rodice?Co s tim delat a jak postupovat?

Nejlepší odpověď
Džanička

Pokud se jedná přímo o Vás,tak zajděte na sociálku,ta vše prošetří,popř. zjistí proč dítě nechce být u jednoho z rodičů a dá podnět k soudu.Je to takto nejlepší řešení,než se s bývalým partnerem o dítě přetahovat,to dítě totiž toto všechno vnímá,držím pěsti.Džanička

Další odpovědi
standa

  1. Pojem střídavá péče zde již byl několikrát komentován – podívejte se například na otázku včetně několika odpovědí, na kterou odkazuji níže ve zdroji
  2. dítě (pokud není plnoleté) se nemůže samo (a bez následků) rozhodnout, že zůstane u jednoho rodiče
  • dítě, jakož i dotčený rodič musí respektovat rozhodnutí soudu i kdyby se jim to 100× nelíbilo

3. dá se s tím samozřejně dělat to, že rodič (kterému vznikla újma) se může obrátit na soud s návrhem úpravy styku s nezletilým dítětem a nebo se svých práv může domáhat přímo nezletilé dítě tím, že se obrátí na odbor sociálně-právní ochrany dětí na příslušném obecním úřadě.

Samozřejmě, že nejlepším řešením je DOHODA všech zúčastněných (obou rodičů a dítěte) a asi nemusím radit, že bude od všech nezbytná potřebná dávka tolerence…, protože každý má svá práva a zájmy, ale i povinnosti.

pokud to bude někoho zajímat, tak připojuji i jedno důležité ustanovení zákona o rodině:

§ 26 odst. 4. "Při rozhodování o svěření dítěte do výchovy rodičů soud sleduje především zájem dítěte s ohledem na jeho osobnost, zejména vlohy, schopnosti a vývojové možnosti a se zřetelem na životní poměry rodičů. Dbá, aby bylo respektováno právo dítěte na péči obou rodičů a udržování pravidelného osobního styku s nimi a právo druhého rodiče, jemuž nebude dítě svěřeno, na pravidelnou informaci o dítěti. Soud přihlédne rovněž k citové orientaci a zázemí dítěte, výchovné schopnosti a odpovědnosti rodiče, stabilitě budoucího výchovného prostředí, ke schopnosti rodiče dohodnout se na výchově dítěte s druhým rodičem, k citovým vazbám dítěte na sourozence, prarodiče a další příbuzné a též k hmotnému zabezpečení ze strany rodiče včetně bytových poměrů.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/stridava-pece