když čtu knihu- próza, jsou tam přímé řeči mezi dvěma lidmi, můžu to označit jako dialog?Nebo je dialog jen v dramatu?

Nejlepší odpověď
annas

Je to dialog, ale jiného rázu než v dramatu. V próze jde o tzv. epický dialog a v dramatu o dramatický dialog.

V próze dialog v kontextu jazykovém, v dramatu v kontextu situačním.

Další odpovědi
led

Monológ – rozprávanie jedného človeka
Dialog – rozhovor dvoch a viac ľudí (zvierat, vecí)
Monolog i dialog môžu byť formou hovorenej rečí, písaného textu, spevom, pantomímou, tancom i hudbou.

Miroslavst

To tedy nevím, ale myslím si to takto:
Označil bych to jako dialog, protože pokud se baví dva lidé i v běžném životě, není to přeci drama.