bolak

Když chci někomu poslat soubor…

Když chci někomu poslat soubor, ale né přes email nebo úložiště, ale přímo (asi FTP nebo jak se to jmenuje), jak se postupuje?

Jde to jen se základním windowsáckým vybavením, abych nemusel stahovat a instalovat žádnej program?
Doplňuji:
Bedy: Tak to asi to VPN, doporuč něco a naviguj mě :) Je to doufám jednoduchý.?

Nejlepší odpověď
Bedy

FTP spojení se používá pro přístup na server. Jestli chceš něco někomu poslat na jeho server přes FTP, tak nemusíš nic instalovat, samotný Windows umí s FTP pracovat nativně.
Bude potřeba znát jméno serveru (nějaký ftp.neco.cz) pak login – tedy přihlašovací jméno a heslo.

Eventuelně lze udělat VPN „virtuální LAN síť“ – to je jako kdybys vzal křížený kabel a propojil s ním dva počítače. Stačí, aby sis nainstaloval (a druhá strana samozřejmě taky) nějakého VPN klienta (najdeš třeba na slunecnice.cz) a můžete posílat.

Jinak emailem nedoporučuju posílat soubory větší jak 10 MB. Nejneže se tím zbytečně zatěžují servery, ale někteří menší poskytovatelé nedovolují odeslání souboru většího jak 10MB (Seznam myslím podporuje do 16MB, Hotmail 25MB)

Další odpovědi
Zbynas

Nejideálnější to bude přes kakékoliv úložiště, můžeš použít leteckaposta.cz , případně ulozto.cz …

lukas.zmizik

musíš mět někde ftp úložiště… a nejlépe k tomu poslouží total commander, což má většinou nainstalovaný každý…
některé služby fungují na podobném principu (google disk,..)

pokud tedy jde přímo o ftp, pak se můžeš regnout na nějakých stránkách, které poskytují free hosting pro vlastní internetové stránky (třeba www.endora.cz) – tam ti dají prostor tuším 2 nebo 3 giga – jen to má nevýhodu, že maximální velikost souboru který tam můžeš nahrát je tuším jen 40 MB. další nevýhoda je, že webhostingy většinou neradí trpí jako skladiště dat.

další možnost je udělat si ze svého compu malinký ftp server – k tomu potřebuješ veřejnou ip adresu a pokud se odpojíš od netu, nikdo se k tvým ftp souborům nedostane

no a to si myslím že je ohledně možnosti free fpt všechno, takové servery jako uložto.cz nebo edisk.cz a podobně těží především z reklamy a v případě premium účtu z peněz. ale pokud ti někdo poskytne zdarma prostor jenom pro ftp přístup, tak to dělá čistě zdarma, a proč by to tedy dělal, když si tam nemůže umístit ani reklamu…

každopádně s kteroukoli možností pokud si jednu z nich vybereš, poradím jak dál

jpau

No já v tom ftp nic přímého nevidím, ftp doslova funguje tak, že přijde klient A, vezme nějaký balík, položí ho na nějaké místo a pak přijde klient B a z toho míst a si ho vyzvedne. Nefunguje to tak, že by klient A strčil balík přímo klientovi B pod nos.

V podstatě by za přímou výměnu dat šlo považovat peer-to-peer kdy se data sdílí přímo mezi klienty (schválně používám množné číslo jelikož každý klient může mít určitou část (fragment, který zároveň rozšiřuje o další od jiných klientů) jednoho souboru a tu si právě Ty bereš aby jsi souboru mohl složit u sebe).

Další možnost, pokud máš veřejnou IP nějaké uložiště přímo u sebe a tak ze sebe udělat „přímo ftp“ (v uvozvkách je to proto, že vlastně nebudeš ftp server, jen sdíliě pomocí nějakého protokolu ve Windows, jehož název z hlavy neznám). Pak je ale rozdíl oproti ftp pouze takový, že přijde klient k Tobě a vezme si to. A vůbec, toto řešení je v důsledku natolik problematické, že bych ho zavrhul.

Posledním asi nejlepším řešením je nějaký cloud, to asi nejlépe umožňuje to o čem mluvíš, doporučil bych ti si stáhnout program od dropboxu (www.dropbox.com) a zdarma se zaregistrovat. Na druhý počítač to nahraješ taky a vyrobíš tím sdílenou složku. Na jednom počítači pak vložíš nějaký soubor a ten se ti sám přenese i na ten další. Zdarma takto můžeš přenášet (chápej jako ukládat) soubory do 2 GB.

V důsledku toto nemá smysl řešit, protože tady nevymyslíme nic jiného než co již existuje takže bych velký objem dat přenesl přes nějaký czshare, ulozto popř. si zaregistroval něco, co má nějaké ftp zdarma (ic.cz, wz.cz) a nebo vůbec nejlépe přes cloud.

RedC22

Ještě tady nepadla jedna možnost, která se podle mě na to docela hodí: použij uložiště Mega. Dají ti až nějakech 50 GB a data ti rovnou při přenosu šifrujou. Jen mně to posledně fungovalo jen v Google Chrome (ale to už možná vyřešili).

Zdroj: https://mega.co.nz/

bolak

RedC22: a upload/download je tam jakej? nejsou tam limity?

RedC22

Tak jsem to zkoušel na 100 MB souboru: upload jsem měl asi 170 kB/s (v mém případě skoro maximálka) a download běžel něco přes 2 MB/s (to už má od maximálky připojení liší o něco více).

bolak

No, já to zkoušel taky a jelo mi to 17 kilo, tak nevím :)

bolak

lukas.zmizik: potřebuju poslat video – 100 mega, vím že známej si takhle posílá domů fotky, a jsou to desítky giga a jinak je to na počítače úplnej lepml, takže sem předpokládal něco takovýhleho

jinak sem zkoušel uloz.to, ale upload mi jede jen nějakejch 290kb, přitom mám mega a půl, takže pokud bude nějaká úložna, tak taková kde se dá využít plná rychlost jak odemně tak k přijemci..

ale úložnu bych upřednostňoval, protože tam nemusí odběratel nic složitýho dělat, jen klikne a je hotovo..

lukas.zmizik

  1. pardon, špatně jsem to napsal, total commander nejlépe neposlouží jako úložiště ale jako ftp klient
  2. no to je právě ono, abys využil naplno možnosti ulozto.cz tak si musíš dobít kredit na jejich účet a pak ti zvednou rychlost naplno

Ono přenos dat a virtuální diskový prostor je to, co nejvíce internet zatěžuje, tak si to každý nechá dobře zaplatit…

Já sám mám prostor 2 giga na endora.cz a když po někom chci, at mi pošle soubor a jsem někde, kde není skype, icq (a emailem je to blbost kvůli tomu, že ty soubory se posílají protokolem pop3 a kvůli paketovým hlavičkám se odesílá víc dat, než ten soubor doopravdy má)

bolak

Mě právě taky napadlo udělat to přes nějakýho messengera jako je ICQ nebo SKYPE, a pak dát jenom poslat soubor, to by bylo nejjednodušší, ale zase je tam nutná registrace a instalace.

No ještě uvidím jestli se nenajde něco lepšího. O nějakým úložišti jako je uložto akorátže bez limitu a nutnosti registrace asi nevíš co?

anonym

A jaké limity má Ulož.to?

bolak

No upload mi nejede víc jak 300kb, pokud nemám premiovej účet, a u downloadu je to to samý.

anonym

Já pro své účely využívám toto: http://disk.we­dos.com/ mám ten 30 GB za 726 Kč / rok a jsem nad míru spokojen, protokol rsync my zajišťuje aby má data byla vždy zálohována a protokol SMB vytváří na Windowsech složku se vzdáleným přístupem – něco jako DropBox.