Michal Kole

Když byla za socialismu umělá přezaměstnanost, z čeho se brali peníze na platy zaměstnanců ?

Samozřejmě, platy byli mnohem nižší než dnes.

Nejlepší odpověď
mosoj

Stát peníze měl. Dnešní mu může jenom závidět !!!
Peníze jsou i dnes, ale u soukromých firem a nestoudně bohatých boháčů. Tedy u pár lidí. Tyto lidé mají a budou mít pořád málo.
Hlada, nevím jak ty, ale já jsem tvrdě pracoval i o sobotách, nedělích a dokonce i na Štědrý den odpoledne či Silvestra v noci a nebyl jsem sám. Takže svým vyjádřením mně docela sprostě urážíš.
Doplňuji:
Tak to to mohu napsat také takto :

  1. Pár lidí má práci, ostatní otročí nebo nebo ji nemají.
  2. Lidé otročí a stejně peníze nemají.
  3. Všude je všechno ale ne všichni mají všechno.

4.Všechno má jenom pár lidí.
5. Ti co mají všechno kradou nejvíce.
6. Ti co kradou nejvíce prý vlasrně nic neukradli.

Děkuji nechci !!!!!!!

Další odpovědi
anonym

Michale, Ty máš takovou smůlu, že jsi v socialismu nežil. To by Ti došlo rychle téma otázek s takovými nesmysly.
Socialismus byl pověstný „plánováním“. Znáš pojem „pěliteky“? Plán byl dlouhodobý (20 let i více), střednědobý (většinou 5–10 let) a potom krátkodobý, čili roční.
Pokud se plánovala výroba podle předpokládané spotřeby a nároků trhu, tak byly do detajlů zpracované i systémové plány rozmístění pracovníků v jednotlivých podnicích, úřadech aj. Z toho vyplývaly další návaznosti a proto se také vědělo, jaký může za daných podmínek dostávat který pracovník plat.
Nebyla přezaměstnanost, ale naopak stoprocentní zaměstnanost. Kdo nepracoval, byl označen za příživníka a šel sedět do basy.

Hlada

Každý měl práci.
I když každý měl práci, nikdo nic nedělal.
I když nikdo nic nedělal, plán se plnil na 100%.
I když se plán plnil na 100%, nikde nic nebylo.
I když nikde nic nebylo, každý měl všechno.
I když každý měl všechno, všichni kradli.
I když všichni kradli, nikde nic nechybělo.

verka

Platy nebyly nižší, za plat jsem mohla jet k moři, koupila jsem si 2 500,– lístků na tramvaj, oblékla jsem se a obula. Vše se zdražilo 10 –100 násobně, jenom ten plat většinou třikrát. Měla jsem vždy práci.

sevos

Prokrista samozřejmě byly nižši platy,ale i ceny a ten slint,co napsal Hlada,je blbost,je vidět že tu dobu nezažil a kecá.

www

Vše řídil i platil tehdy stát, tedy ze státních zdrojů.
Jenže tam byly peníze ve své podstatě jen čísla.

anonym

Přerozdělováním, TV za 15 tisíc, ve skutečnosti by byla 5 tisíc. Proto některé výrobky velmi levné a zbylo i na platy, které nebyly vysoké. Dost umělců jezdilo do zahraničí a přitáhli valuty. Zkus se obrátit na RVHP

Drap

Hlavním důvodem je , že nikdo si nedovolil krást a přerozdělovat tolik co dnes.
Doplňuji:
Každý si to může spočítat sám, jsou to obyčejné kupecké počty. V době rpřevratu, byla přezaměstnanost, lidé dostávali peníze zadarmo, nedostávali jich tolik, ale všichni z nich mohli slušně žít. Dnes platíme pořádně, z běžných výplat většina lidí nevyžije, je spousta bezdomovců, žebráků a nezaměstnaných a máme nehorázné dluhy už když se narodíme,.
Taky si myslíte že se hospodaří lépe ?

anonym

Peníze se braly z prodeje tištěných pravidel českého pravopisu.

jiroslav9

Přezaměstnanost, neboli jak už tu padlo 100% zaměstnanost znamenalo to, že spousta lidí má práci pouze papírově. Jednoduše řečeno, z deseti lidí pracovalo šest, zbytek pobíralo plat bez námahy. Je to prakticky to samé jako dnes sociální dávky, tehdy se tomu pouze říkalo výplata. Proto byli tehdy i nižší platy, protože se rozdělily mezi více lidí. To si však režim mohl dovolit jelikož všechny podniky byly státní a stát měl na „rozdávání“.