Shady

Když by někdo mnoho let letěl v nějaké stíhačce velmi rychle, stárnul by pomaleji?

Nejlepší odpověď
www

Ne. Jeho rok by byl stále rokem a podle toho by také stárnul.
Doplňuji:
Tuším, že chceš vědět něco jiného, jenže to by musela tvoje otázka znít úplně jinak ! 😉

Další odpovědi
fcoop

Zavedení atomových hodin znamenalo také zvrat ve způsobu provádění přesných testů. Roku 1971 byly atomové hodiny umístěny do tryskových letadel, která potom létala jak z východu na západ, tak ze západu na východ. Tyto atomové hodiny byly potom porovnány s nehybnými atomovými hodinami v námořní observatoři ve Washingtonu. Na základě rozboru chování atomových hodin na palubě letadel pohybujících se různými rychlostmi (avšak v konstantní výšce) ověřovali vědci speciální relativitu. Rozborem případu letadel pohybujících se stejnou rychlostí, avšak v různých výškách, potom testovali předpovědi obecné relativity. V obou případech výsledky v rámci chyby měření potvrdily Einsteinovy předpovědi.

http://presny-cas-online.cz/cas-presny/albert-einstein-a-atomove-hodiny-a-presny-cas-podle-atomovych-hodin

anonym

Spočítej si koeficient dilatace času podle Lorenzovy transformace – a zistíš, že stíhačky jsou veeelmi pomalé…
😉

mosoj

Ano. Jenom ale v poměru jeho rychlost ku rychlosti světla. Takže je to téměř neměřitelné ale stárnul by pomaleji.

arygnoc

z hľadiska koho?
pre neho by bol čas rovnaký.
pre pozorovateľa na Zemi o niečo pomalší, teda starol by pomalšie.
pre obyvateľa stanice mir by starol rýchlejšie.

absolútne to nemožno určiť, rýchlosť behu času sa odvíja vždy vzhľadom na niekoho, niečo (nejaký pevný bod (i časovo), vzhľadom na ktorý sa meria [i keď ten sám je v pohybe]).

led

Otázka hodná Sociálnej poisťovni pred priznaním výsluhového dôchodku vojenského pilota. Oni totíž odchádzajú skôr do dôchodku práve z dôvodu rýchlejšieho opotrebovania organizmu – zostárnutia.
Pri doterajších rýchlostiach hlboko pod rýchlosťou svetla v zmysle Teórie relativity stárnu piloti bojových lietadiel vekove s nebadateľným rozdielom oproti chodcom.

bolak

Podle mě je to jinak, stárnul by úplně stejně rychle (z jeho pohledu), ale čas by plynul pomaleji. Nicméně byly by tam opravdu jen minimální odchylky, aby se to nějak výrazněji projevilo, rychlost dopravního prostředku ve kterém by cestoval by se musela blížit rychlosti světla a nebo by se musel pohybovat v okolí nesmírně hmotného tělesa, jako je třeba černá díra, jenže z její blízkosti už by se pak nemohl vymanit.

Každopádně v tom prvním případě by to šlo a mohl by tam ve „stíhačce“ prožít 10 let, zatímco nám na Zemi by uplynulo třeba 20, čímžpádem by se vlastně procestoval 10 let do budoucnosti.