ven.cik

Když budu vyfoukávat prach z PC, můžu tim tlakem něco ulomit ?

Stalo se to někdy někomu ? Nebo na tý základovce je to fakt dobře přidělaný a nemůže se to ulomit, zejtra se na to vrhnu, tak jenom abych věděl z jaký dálky to mám foukat, mám docela silnej kompresor…:D
Doplňuji:
No olejová kapénky sem nikdy neviděl, takže spíš suchej…:D No stejně si budu dávat pozor…:D A ty větráky mě zajímaj no, mám jeden velkej na straně bedny, ten asi určitě nějak zablokovat a pak mám ještě na tý přední straně menší a ještě pár vevnitř, na grafice mám myslim dva, ty mám taky zablokovat ? :D nebo by se tomu nemuselo nic stát, když to budu foukat z větší vzdálenosti…

Nejlepší odpověď
cochee

Já vyfoukávám v práci dusíkem, který má v potrubí tlak 9 barů, samozřejmě ho nepouštím z hadice na plné koule 🙂 Nebojím se fouknout i do otevřené optické mechaniky, která má laserovou jednotku někdy uloženu na pružných závěsech; ještě nikdy jsem jí neublížil. Je velmi žádoucí něčím tenkým nevodivým (př.: špejle, plastová tyčinka apod.) zablokovat ventilátor, na který je foukáno, proud plynu by ho mohl roztočit na moc velké otáčky a ještě nesouměrným tlakem zatěžujícím osu a zničit ložisko. Doufám, že ten váš kompresor fouká suchý vzduch, bez olejových kapének?
Doplňuji:
Není žádoucí, aby se točily při tom foukání, takže určitě vrazit ten „brzdicí kolík“ mezi lopatky a dávat pozor, aby se neroztočil i jiný, na který se zrovna nefouká, ale odražený proud vzduchu na něj dosáhne. Připomínám i zdroj, tam je taky vrtule, na starších malá vzadu, na novějších velká zespoda. Profoukejte z obou směrů, zdroji to udělá dobře, když se hřející součástky v něm zbaví tepelné izolace 🙂 Zrovna kvůli zdroji má být ta tyčinka nevodivá, jsou tam velké kondenzátory, které i dlouho po odstavení od sítě můžou dát pecku, která bude životu nebezpečná.

Další odpovědi
anonym

Ano, je lepší vyfoukat než vysávat. Samozřejmě, že tlak musí být malý, ne že na to vezmeš nádobu se stlačeným vzduchem z pneuservisu o 13MPa!!!
Dokonce doporučuji takovou tu ofukovací pistolku ve které je tlak malý.
Ten prach zas nedrží jako by tam přirostl mech.
Doplňuji:
Jen pro takové upřesnění, zejména pro zzzzz:
Tak ta chladící pasta tam opravdu je potřeba. Ano nedotýkat se. Úplně nej je pokud si pořídíš na ruku vodivý pásek a ten spojíš s kostrou pc. Jelikož statická elektřina je mrcha a taková pěkná silon obsahující mikina no raději ani nemyslet. Výboj který jen štípne, ale v pc nadělá neplechu.
http://www.tsno­va.cz/p47657-antistaticky-pasek-na-zapesti/

zzzzz

A to já jsem jednou počítač vysávala a podařilo se mi vysát i nějakou pastu, která tam je potřebná, to víte, jsem ženská čistotná, tak jsem vysávala pečlivě. Počítač pak nefungoval, musel na opravu. Ale technik říkal, že vysávat to můžu, jen z dálky, že se příště nemám těch součástek dotýkat. Tak to vyfoukání, pokud bude bezkontaktní, by vadit asi nemuselo.