ptáč

Kdysi jeden politik prohlásil, že má „sako a plat, kdo z vás to má?“ Když mám svačinu v práci, kdo z vás to má?

Nejlepší odpověď
annas

Podobná slova patří k dvěma politikům.

1. Jiří Paroubek
"Podívejte se na mě, jestli jsem přišel jako od táboráku, nebo jako člověk, jehož oblečení má nějakou hodnotu. To oblečení něco stojí – boty, šaty, košile. (…) Rozhodně o mně se nedá říct, že bych chodil oblečený jak od táboráku. (…) Já vydělávám měsíčně 77 400 korun a nějaké drobné. (…) Já žiji se slečnou Kováčovou a ta má také peníze, a ve dvou se to lépe táhne. (…) Rozdíl mezi 930 a 190 tisíci je 740 tisíc korun. Dámy a pánové, nechci se vás dotknout – kdo z vás to má?“

Paroubkova tisková konference, počátek října 2007, na základě vyhlášené sbírky Blesku na J. Paroubka, sestříháno v pořadu České televize 168 hodin."

2. Perzident Zeman
„Kdo z vás to má, vtipkoval Zeman před studenty o saku z konfekce.
Dle jeho slov je třeba nemyslet si, že prezident je Bůh, neříkat mám sako z Francie, boty z Anglie, kdo z vás to má? „Tohle je mimochodem konfekce,“ ukázal na svůj oblek Zeman a pobavil tak publikum.“

http://www.par­lamentnilisty­.cz/arena/moni­tor/Kdo-z-vas-to-ma-vtipkoval-Zeman-pred-studenty-o-saku-z-konfekce-Pak-prozradil-proc-hani-politiky-315455

U obou politicků jde o řečnické otázky, na něž si odpověděli částečně sami.

Ale u posluchačů či čtenářů je možné použít řečnickou odpověď, např.

Co tím chtěli politikové vyjádřit?

Druhá část otázky – svačina.
Opět je možné reagovat otázkou.

Není lepší to nechat koňovi? Má přece kopyta… Není pravda, že když se člověk nají, tak hůře přemýšlí, takže nepochopí, co cítí hladový? 🙂